Zdrowie dziecka

Jakie znaczenie w życiu dziecka ma kochająca matka?

jakie-znaczenie-w-zyciu-dziecka-ma-kochajaca-matka

Matka jest często najważniejszą osobą w życiu dziecka. Już od okresu niemowlęctwa, między nią a maluchem łączy się więź emocjonalna, wzmocniona m.in. poprzez karmienie piersią. A jakie znaczeniu w życiu ma kochająca, wspierająca matka?

Znaczenie matki w życiu dziecka

Tak naprawdę więź między matką a dzieckiem rodzi się w trakcie ciąży, gdy płód znajduje się w brzuchu. Nie tylko słyszy głos matki, ale także „uczy” się rozpoznawać jej emocje. Dzięki temu, po porodzie, to właśnie ją rozpoznaje, a także uspokaja się na dźwięk jej głosu.

Obecność matki już od pierwszych dni wpływa na rozwój emocjonalny niemowlęcia. W kolejnych latach to najczęściej mama jest przewodniczką, nauczycielką, ale też osobą, do której zawsze można zwrócić się po pomoc. Kochająca matka to taka, która nie ocenia, a stara się zrozumieć – mówi się, że u kobiet częściej można zauważyć bezwarunkową miłość, która trwa bez względu na pogłębiające się różnice w przekonaniach.

Dzieci, które mają kochającą matkę, wspierającą ich na każdym etapie rozwoju, są bardziej pewne siebie, swojej wartości. Ponadto matki, troszcząc się o swoje dzieci, często wyzwalają w nich chęć do życia, a także motywują do podjęcia kolejnych działań, mimo wcześniejszych porażek. Niemniej istotne jest to, że matka od samego początku kształtuje u malucha poczucie bliskości, a także dba o wytworzenie się więzi pomiędzy pozostałymi członkami rodziny.

pokrewne:  Zimowe spacery z maluszkiem. Jak ubrać niemowlę zimą?

Szczęśliwa matka, szczęśliwe dziecko

W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że szczęśliwa matka, to szczęśliwe dziecko. I jeśli wrócić do tego, że dziecko już w okresie płodowym uczy się rozpoznawać jej emocje, nie ma w tym nic dziwnego. Przy czym należy podkreślić, że dla każdej kobiety szczęście będzie oznaczało co innego.

Dla jednej to możliwość połączenia pracy zawodowej, która daje jej satysfakcję, z macierzyństwem. Inna będzie wolała w całości poświęcić się wychowaniu potomstwa, co również stanie się dla niej źródłem wielu sukcesów. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że matka nigdy nie powinna zapominać o sobie, drobnych przyjemnościach, które sprawiają, że czuje się zrelaksowana, spokojna. To może być samotny spacer, wieczorne zabiegi pielęgnacyjne czy możliwość przeczytania książki ulubionego autora. Takie chwile wyciszenia są ważne, aby móc zachować cierpliwość w kryzysowych sytuacjach, nie ulegać negatywnym emocjom. Dlatego podczas wychowania dziecka matka powinna umieć korzystać ze wsparcia i pomocy innych – partnera, rodziców, a także bliskich jej osób.

Wpływ toksycznych matek na życie dziecka

Skoro kochająca matka wywiera tak duży, pozytywny wpływ na rozwój dziecka, to, jakie znaczenie w jego życiu będą mieć toksyczni rodzice? Niestety, bardzo duże, choć w negatywnym sensie. Przy czym pojęcie toksycznej matki jest bardzo szerokie. Można tu mówić zarówno o zaniedbaniach emocjonalnych, przemocy fizycznej, jak i… o nadmiernej opiekuńczości, niepozwalającej na podejmowanie żadnych samodzielnych decyzji.

pokrewne:  Kiedy zgłosić się na badania prenatalne?

Przejawem toksycznej relacji jest również zazdrość, brak szacunku do wyborów dziecka czy nadmierny krytycyzm. Efektem tego może być brak pewności siebie u dziecka, strach przed jakąkolwiek formą kontaktu fizycznego, czy też uzależnienie się od innych, niezdolność do podejmowania jakichkolwiek decyzji. A czy można się z tego wyzwolić? Tak, chociaż trzeba umieć zauważyć problem, a także pracować nad sobą podczas trwającej wiele miesięcy, a nawet lat, psychoterapii.

2 Comments
Udostępnij

2 Comments

  1. Eunika
    14 kwietnia 2022 at 10:32 am

    Czasami trudno jest być kochającą mamą. Ilość obowiązków bywa bardzo przytłaczająca. Na szczęście dziecko potrafi być tak kochane, że wszystkie negatywne emocje ulatują.

  2. Lydia
    10 maja 2022 at 12:15 pm

    Dziwne pytanie postawione w tekście. Każde dziecko potrzebuje kochającego opiekuna, niezależnie, kto nim jest. Opuszczenie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia będzie niestety miało negatywne skutki emocjonalne, ale nikt nie jest idealny i wcale nie każda kobieta rodzi się po to, żeby być matką. Każdy czasem ma dość i nie daje rady. Dlatego tak ważna jest grupa wsparcia, która może trochę odciążyć głównego opiekuna takiego maleństwa.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*