Nauka i Wychowanie, Zabawa i Czas Wolny

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

jak-nauczyc-dziecko-dbania-o-porzadek

Pokój Twojego dziecka wygląda jak pobojowisko? To się zdarza. Maluchy mają najwyraźniej inne poczucie estetyki niż my, dorośli, i zupełnie im nie przeszkadza, że cała podłoga zawalona jest klockami czy samochodzikami. Jeśli jednak nie chcemy, by taki bezład zapanował u nas na dobre, warto nauczyć dziecko dbania o swoją przestrzeń życiową. Jest kilka wskazówek, które pomogą to odpowiednio przeprowadzić.

Daj dobry przykład

Jedną z najważniejszych spraw w wychowywaniu dziecka jest to, że jeśli się od kogoś innego czegoś wymaga, to samemu też powinno się świecić przykładem. Trudno oczekiwać od malucha dbania o porządek, jeśli samemu toleruje się u siebie bałagan. Rodzice powinni uczyć dziecko nie tylko teorii, ale i praktyki.

Zacznij jak najwcześniej

Dziecko między pierwszym a drugim rokiem życia w zasadzie nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia pojęć takich jak „bałagan” i „porządek”. Te dwa przeciwstawne terminy niewiele dla niego znaczą i nie odróżnia ono jednego od drugiego. Nie znaczy to jednak, że nie można już na tym wczesnym etapie zacząć wdrażać je w tajniki sprzątania.

pokrewne:  Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Kiedy zatem dziecko skończy bawić się jakimiś zabawkami, niech już uczy się odkładać je na miejsce. Na początek maluch może po prostu się przyglądać, z czasem niech zacznie sam odkładać zabawki na półki czy do pudełek.

Sprzątajcie wspólnie

Lepiej więc zostać z nim i zmienić sprzątanie w pracę zespołową. Ty odłóż na miejsce część zabawek, a wyzbieranie innych powierz dziecku. W ten sposób zamiast odebrać obowiązek sprzątania jako coś, co dotyczy tylko jego, będzie widziało go w innym świetle – jako coś o co cała rodzina wspólnie musi się troszczyć.

dziecko i skrzynka na zabawki

Zamień sprzątanie w zabawę

Do dziecka najlepiej przemawia zabawa – to oczywiste. Maluchy mogłyby bawić się przez cały dzień, nawet się przy tym nie męcząc. To z tego powodu również nauka przez zabawę sprawdza się najlepiej, gdy chcemy wpoić im wiedzę. I, jak się okazuje, również domowe obowiązki wydadzą się atrakcyjniejsze, kiedy spróbujemy zamienić je w rodzaj zabawy.

pokrewne:  Jak wyglądać modnie w ciąży? Jakie ubrania dla kobiet w ciąży warto nosić?

Taka rozrywka może przybrać różne formy. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłowości. Można więc zorganizować wyścig, kto szybciej posprząta. Albo wyrzucanie rzeczy do kosza lub wkładanie do pudełka zamienić w zawody w rzucaniu do celu. Można też celowo porozkładać zabawki w niewłaściwych miejscach, a zadaniem dziecka będzie odłożenie je na te, które są dla nich przeznaczone.

Nie odkładaj sprzątania

Z dziećmi często jest tak, że gdy je o coś poprosisz, odpowiadają: „później”. Rodzice zwykle dla świętego spokoju na to przystają. Kłopot w tym, że to „później” może nigdy nie nadejść. Lepiej nauczyć dziecko, by odkładało rzeczy na miejsce od razu po skończonej zabawie. To nauczy je obowiązkowości i zapobiegnie ryzyku, że coś je później rozproszy i zapomni posprzątać.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*