Zdrowie dziecka

4 sposoby jak uspokoić dziecko z autyzmem

4-sposoby-jak-uspokoic-dziecko-z-autyzmem

Jeśli szukasz gotowego schematu, jak postępować z dzieckiem z autyzmem, to niestety takiego nie znajdziesz. Każdy maluch jest inny, podobnie jak zaburzenia, z którymi się boryka, więc trudno jednoznacznie wskazać, co na pewno zadziała w danej sytuacji. Warto jednak postawić na uważną obserwację zachowania brzdąca i poznaje jego rytuałów. Oto kilka wskazówek, jak uspokoić dziecko z autyzmem.

 1. Mów spokojnym tonem głosu
 2. Odizoluj dziecko autystyczne od denerwujących go bodźców
 3. Przenieś uwagę na inną czynność lub przedmiot
 4. Przygotuj dziecko autystyczne na zmiany

1. Mów spokojnym tonem głosu

Mówienie do malucha autystycznego spokojnym tonem głosu jest kluczowe w procesie odzyskiwania przez niego równowagi w napiętych sytuacjach. Czasem stanowi to nie lada wyzwanie, ponieważ ataki szału dziecka z autyzmem mogą mocno nadwyrężać cierpliwość rodzica, zwłaszcza jeśli dochodzi do nich w miejscach publicznych. Jednak Twój wewnętrzny spokój zdecydowanie będzie miał pozytywny wpływ na malucha i może pomóc mu szybciej się uspokoić.

2. Odizoluj dziecko autystyczne od denerwujących go bodźców

Dziecko z autyzmem jest bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce napływające do niego z otoczenia. Ich nadmiar może doprowadzić do niekontrolowanego rozładowania emocji, dlatego w pierwszej kolejności spróbuj odizolować malucha od tego, co go niepokoi. W ten sposób pomożesz mu się uspokoić i unikniesz największego kryzysu.

3. Przenieś uwagę na inną czynność lub przedmiot

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak uspokoić dziecko z autyzmem, gdy ma ono wybuch agresji. Dobrym pomysłem może być przeniesienie jego uwagi na prostą czynność lub skupienie jej na jakimś przedmiocie. Maluchy autystyczne lubią określone schematy, dlatego w chwilach zdenerwowania wykonywanie powtarzalnych ruchów może pomóc im rozładować nagromadzone emocje.

Jak reagować na agresję dziecka autystycznego? Nawiąż z nim kontakt poprzez wydawanie prostych poleceń — np. „wstań”, „usiądź”, „powtarzaj za mną” — a następnie poproś malucha o wykonywanie jakiejś schematycznej czynności — np. ściskania i rozluźniania pięści, klaskania w dłonie w określonym rytmie, uderzania dłońmi o kolana. Wykonuj ruchy razem z dzieckiem, aby zachęcić je do powtarzania. Możesz także dać maluchowi przedmiot, który będzie mógł ściskać, gdy poczuje się zdenerwowany lub poprosić go o rozładowanie złości na kartce papieru — poprzez zgniatanie jej lub dynamiczne rysowanie.

4. Przygotuj dziecko autystyczne na zmiany

Codzienność malucha z zaburzeniami społecznymi zwykle przebiega według określonych schematów, a pojawienie się jakichkolwiek zaburzeń może wyprowadzić go z równowagi. Dziecku z autyzmem znacznie trudniej jest przystosować się do nowego środowiska czy też odnaleźć się w danej sytuacji, dlatego dobre rozwiązanie stanowi informowanie go o zmianach z wyprzedzeniem.

Jak rozmawiać z dzieckiem autystycznym? Podejmuj temat zamian kilkukrotnie w miejscach i sytuacjach, które kojarzą się maluchowi z poczuciem bezpieczeństwa. Uważnie obserwuj reakcję dziecka, jednak nie drąż tematu, jeśli przejawia ono zaniepokojenie lub zdenerwowanie. Po prostu wróć do sprawy za jakiś czas. Przygotowywanie dziecka z autyzmem na zmiany jest w rzeczywistości procesem wypracowania kolejnego schematu.

Warto także zasięgnąć wiedzy na temat metod pracy z dzieckiem autystycznym w szkole lub ośrodku terapeutycznym. Jakie znasz jeszcze inne sposoby na uspokojenie malucha z zaburzeniami społecznymi? Podziej się swoją wiedzą w komentarzu.

3 Comments
Udostępnij

3 Comments

 1. Apoloniusz
  6 marca 2023 at 10:28 am

  Z mojego doświadczenia spokojny ton głosu to jeden z najlepszych sposobów na to, jak uspokoić dziecko z autyzmem. Poza tym ćwiczenie spokojnego tonu głosu przydaje się we wszystkich aspektach życia!

 2. Anita
  14 marca 2023 at 10:38 am

  Spokojny głos nigdy nie działa, przynajmniej u mnie…. U nas dobrze sprawdza się kołdra obciążeniowa 9kg. Dziecko się wtedy powoli uspokaja.

 3. sisi
  15 marca 2023 at 9:09 am

  Pewnie ciężko jest uspokoić dziecko z autyzmem, ale pewnie spokojne mówienie do niego i odcięcie od drażniących bodźców będzie ok 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*