Zabawa i Czas Wolny, Zdrowie dziecka

Jak bawi się dziecko z autyzmem, na co zwrócić uwagę?

jak-bawi-sie-dziecko-z-autyzmem-na-co-zwrocic-uwage

Jedne maluchy bardzo szybko nawiązują kontakt z rówieśnikami, a inne potrzebują dłuższej chwili, aby przyłączyć się do zabawy. Zwykle jednak nawet bardzo nieśmiałe brzdące w końcu nie mogą oprzeć się tej pokusie. Inaczej jest w przypadku dziecka z autyzmem — maluch z zaburzeniami społecznymi nie odczuwa potrzeby nawiązywania bliższego kontaktu z innymi, zwykle jest wycofany i lubi spędzać czas w samotności. Jak bawi się dziecko z autyzmem? Sprawdź, na jakie zachowania malucha warto zwrócić uwagę.

Jakie zachowania dziecka mogą być objawami autyzmu?

Maluch ze spektrum autyzmu potrafi długo zajmować się daną czynnością i często jego zabawa przebiega bardzo schematycznie. Zwykle jest to układanie klocków, rysowanie, liczenie, dokładne przyglądanie się przedmiotowi czy też wybieranie zawsze tej samej zabawki. Propozycje wprowadzenia jakiejkolwiek innej formy zabawy spotykają się z barakiem zainteresowania ze strony dziecka autystycznego lub jego agresją. Jednym z charakterystycznych objawów spektrum autyzmu są stereotypie ruchowe — np. wykonywanie specyficznych ruchów rękami lub nogami, chodzenie na palcach, kręcenie się wokół własnej osi. Maluch może także ciągłe zadawać te same pytania, nawet jeśli otrzymał już odpowiedź.

Czego nie robi dziecko autystyczne?

Innymi objawami wskazującymi na autyzm u dziecka są czynności, których ono nie wykonuje. Maluch z autyzmem nie odpowiada na uśmiech innych osób i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Zwykle nie potrafi wyobrażać sobie abstrakcyjnych rzeczy i bawić się w grupie rówieśników. Dziecko z autyzmem może również nie lubić dotyku — odczuwać nadwrażliwość na bodźce sensoryczne w obrębie dłoni i stóp lub wykazywać mniejszą wrażliwość na dotyk.

Jak można się bawić z dzieckiem z autyzmem?

Warto zastanowić się, co lubią dzieci z autyzmem, by wspomóc ich rozwój i ułatwić im funkcjonowanie w społeczeństwie. Zazwyczaj takie maluchy wykazują wybitne zdolności w konkretnej dziedzinie — np. potrafią wykonywać skomplikowane działania w pamięci, zaciekle interesują się daną tematyką czy też mają wysokorozwinięte umiejętności manualne. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zachęcenie dziecka autystycznego do udziału w zajęciach, które pozwolą mu rozwijać się w dziedzinie, którą lubi.

Świetnym pomysłem są również zabawy sensoryczne takie jak malowanie rękami, przesypywanie piasku z jednego pojemnika do drugiego, przelewanie wody między kubeczkami, ściskanie piłeczek, nawlekanie koralików, a także dotykanie przedmiotów o różnej fakturze. Możesz także wykonywać z maluchem ćwiczenia relaksacyjne polegające na napinaniu i rozróżnianiu mięśni. Zabawy sensoryczne i techniki odprężające to znakomite sposoby uspokajania dziecka z autyzmem w kryzysowych sytuacjach.

Uważna obserwacja dziecka może być pomocna w zauważeniu objawów spektrum autyzmu. Należy jednak swoje wnioski opierać na całej sekwencji często pojawiających się zachowań malucha, a nie pojedynczych sytuacjach, gdy działanie dziecka wydawało się nieszablonowe. Pamiętaj także, aby swoje spostrzeżenia skonsultować ze specjalistą. Na jakie symptomy świadczące o autyzmie u dziecka warto jeszcze zwrócić uwagę? Jakie zabawy sprawdzą się w przypadku malucha z zaburzeniami społecznymi? Jesteśmy ciekawi Twoich propozycji.

3 Comments
Udostępnij

3 Comments

  1. Gosia
    8 marca 2023 at 8:26 am

    To prawda, że dziecko z autyzmem może bawić się w specyficzny sposób i może to wskazywać na to zaburzenie. Warto więc obserwować malucha!

  2. Igła
    4 kwietnia 2023 at 3:00 pm

    Dziecko z autyzmem może bawić się w specyficzny sposób, jednak nie jest to reguła. Warto to sprawdzić ale nie ma co popadać w paranoję!

  3. Wanesa
    6 kwietnia 2023 at 1:47 pm

    Moja bratanica ma autyzm i większość dnia bawi się… paragonami i gazetkami z supermarketów. Niewiele jej do szczęścia potrzeba jak widać 😀

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*