Czego nie wolno jeść w ciąży? Lista produktów, których lepiej unikać będąc w ciąży
W ciąży trzeba się zatroszczyć o prawidłowy, zdrowy rozwój płodu, a to może oznaczać również zmianę jadłospisu. Jakich produktów nie powinno się jeść w ciąży?
Alkohol
Na początek powiedzmy o tym, co jest najbardziej oczywiste – zaleca się, by całkowicie odstawić alkohol na cały czas trwania ciąży. Nie wystarczy tylko go ograniczyć, ponieważ nawet niewielka jego ilość może być przyczyną nieodwracalnych zaburzeń rozwoju dziecka. A ponieważ nie ma badań, które wskazywałyby bezpieczną granicę spożycia alkoholu (jeżeli taka istnieje), lepiej nie kusić losu.
Jeśli kobieta w ciąży spożywa alkohol, może wystąpić zespół alkoholowy płodu. Alkohol przenika przez łożysko i uszkadza płód – w zachodzących w rozwijającym się dziecku zmianach fizycznych, umysłowych i behawioralnych pojawiają się nieprawidłowości.
Kofeina
Z kofeiny nie trzeba rezygnować całkowicie przez cały czas ciąży. Według niektórych badań kofeina może jednak przyczynić się do ograniczenia wzrostu płodu, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży lepiej jest zupełnie odstawić napoje, które ją zawierają (a więc na przykład kawę i napoje energetyzujące), w późniejszym okresie wystarczy ograniczyć jej spożycie do 200 mg dziennie.
Napoje typu cola
Również spożywanie sztucznie słodzonych napojów jest odradzane w ciąży. Mogą one zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu.
Surowe mięso i jaja
Odradza się kobietom w ciąży spożywanie surowego mięsa, jaj i kawioru, ponieważ produkty te mogą zawierać salmonellę i inne bakterie. Zarażenie się nimi powoduje odwodnienie, a to może prowadzić do komplikacji dla płodu. Dodatkowo spożywając surowe mięso można zarazić się toksoplazmozą.
Wątróbka
Kobietom w ciąży odradza się jedzenie wątróbki. To dlatego, że zawiera ona duże ilości retinolu. Jest to rodzaj witaminy A, która jest oczywiście potrzebna (ma korzystny wpływ na skórę, oczy i system odpornościowy), jednak można ją przedawkować, a jej nadmiar może zaszkodzić płodowi. Z tego względu trzeba też ostrożnie podchodzić do suplementów zawierających retinol, na przykład wytwarzanych z wątroby ryb. Lepiej uzupełniać witaminę A produktami, zawierającymi bezpieczne dawki – mięsem, nabiałem, jajami, marchwią, brokułami, a jeśli decydujemy się na ryby, wybierajmy te tłuste.
Ryby
Skoro już mowa o rybach, to nie wszystkie ich gatunki są dobre dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Powinno się unikać między innymi okoni, szczupaków, węgorzy i sandaczy. Niebezpieczne może być jedzenie dużych ryb, takich jak tuńczyk, ponieważ mogą one zawierać rtęć. Dobrze jest też odstawić surowe owoce może, te bowiem wiążą się z wyższym ryzykiem infekcji bakteryjnych i zatruć pokarmowych.
Sery pleśniowe
Pleśniowe sery z niepasteryzowanego mleka mogą zawierać listerię. Jest to bakteria zwiększająca ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, choroby lub śmierci płodu. Dlatego najbezpieczniejsze jest całkowite odstawienie takich serów, a jeśli już musisz je jeść, dokładnie czytaj ich skład i wybieraj te z pasteryzowanego mleka.