Ciąża i Poród, Dieta i Karmienie

Dieta ciężarnej – czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

dieta-ciezarnej-czego-nie-powinna-jesc-kobieta-w-ciazy

Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie, gdyż od niego zależy także zdrowie jej nienarodzonego dziecka. Oprócz wykonywania niezbędnych badań, ciężarna powinna także przyjrzeć się swojej diecie i zastanowić się, czy na jest ona zdrowa i dostarcza jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Wokół diety, jakiej powinny przestrzegać przyszłe mamy narosło też wiele mitów, które wyjaśnić.

Dlaczego warto jeść zdrowo w ciąży?

Sposób odżywiania przyszłej mamy oraz jej styl życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Składniki odżywcze, witaminy i minerały przenikają do organizmu maleństwa i mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Odpowiednia dieta, bogata w naturalne, zdrowe produkty sprawi, że dziecko będzie się prawidłowo rozwijać, niestety niektóre produkty mogą spowodować zahamowanie tego rozwoju, a nawet uszkodzenie płodu.

Co jeść w czasie ciąży, a czego unikać?

Lista produktów w obu przypadkach jest dość długa. Na wstępie warto zaznaczyć, że każda ciężarna powinna przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i nie chodzi tu o specjalne układanie restrykcyjnej diety na czas ciąży, a raczej o krytyczne spojrzenie na aktualne nawyki żywieniowe i w razie potrzeby delikatną ich zmianę.

pokrewne:  Modnie w ciąży, modnie z dzieckiem - gdzie szukać modnych i tanich ubrań?

Wśród produktów, których powinny unikać przyszłe mamy znajdują się: surowe lub niedogotowane mięso, sery pleśniowe (wyprodukowane z niepasteryzowanego mleka), surowe owoce morza i ryby, surowe jaja, napoje energetyczne i wysoko słodzone, alkohol. O szkodliwości alkoholu spożywanego w czasie ciąży mówi się bardzo wiele, dlatego też każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie może mieć picie chociażby piwa w ciągu tych 9 miesięcy.

Co warto jeść w czasie ciąży? Bez wątpienia są to pokarmy o wysokiej zawartości witamin, żelaza, czy wapnia. Polecane są wobec tego takie produkty, jak mleko, ciecierzyca, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kapusta, szpinak, jaja, truskawki, czarna fasola, brokuły.

Mity o diecie ciężarnych

Bardzo często można tez spotkać się z różnymi zakazami, które nie mają żadnego medycznego potwierdzenia. Ciężarnym zabrania się jeść np. pikantnych potraw, czy picia kawy, a tymczasem do wszystkiego wystarczy podejść z umiarem. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych produktów jest właśnie kawa. Wiele kobiet pije ją regularnie i rezygnacja z niej jest dla nich ogromnym wyrzeczeniem. Na szczęście nie trzeba całkowicie z niej rezygnować, warto jednak ograniczyć ilość do dwóch kaw dziennie.

pokrewne:  Grudniowe, styczniowe maluchy – jak ubrać niemowlę zimą na wyjście ze szpitala?

Zdarza się też, że niektórzy zakaz jedzenia surowych ryb rozszerzają twierdząc, że przyszłe mamy w ogóle nie powinny jeść ryb, co jest błędem. Prawdą jest, że należy unikać ryb, które zawierają w sobie dużo rtęci (np. tuńczyk biały, makrela, kraby) oraz surowych owoców morza, w tym krewetek, gdyż ich spożycie wiąże się z ryzykiem zatruć pokarmowych i infekcji bakteryjnych. Pozostałe ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3, które bardzo pozytywnie wpływają na rozwój dziecka.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*