Ciąża i Poród, Zdrowie dziecka, Zdrowie Mamy

Kiedy zgłosić się na badania prenatalne?

kiedy-zglosic-sie-na-badania-prenatalne

Dla przyszłych mam zdrowie maluszka jest najważniejsze. Dlatego, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój należy wybrać się na badania prenatalne, które pomogą wykryć pewne choroby dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. W artykule dowiesz się, kiedy zgłosić się na badania prenatalne, a także które z nich bezwzględnie powinnaś wykonać.

Czym są badania prenatalne?

Badania te wykonywane są w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo w łonie matki. Pozwalają ocenić stan zdrowia maluszka i rozpoznać jego wrodzone wady lub choroby genetyczne długo przed porodem. Dzięki czemu w razie nieprawidłowego rozwoju płodu będzie możliwe wszczęcie leczenia, które pomoże urodzić zdrowe dziecko.

W przypadku tych badań bardzo ważne jest, aby wybrać ich bezinwazyjną metodę, która nie ingeruje w płód, a tym samym gwarantuje całkowite bezpieczeństwo zarówno matki jak i nienarodzonego dziecka.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Podstawowym badaniem prenatalnym jest USG, które powinno się wykonać w każdym trymestrze ciąży. Pierwszy raz zaleca się je przeprowadzić pomiędzy 11 a 14 tygodniem, następnie około 20 tygodnia, a ostatni raz w pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. USG pomaga m.in. ocenić rozwój dziecka, a także jego płeć. Większość wad płodu jest możliwa do rozpoznania dopiero podczas drugiego badania, kiedy jest już wykształcona znaczna część narządów wewnętrznych dziecka.

pokrewne:  Akcesoria do fotelika samochodowego. Co warto mieć ze sobą w podróży z dzieckiem?

Inną metodą nieinwazyjnego badania prenatalnego jest wykonanie testu PAPP-A, podczas którego pobiera się krew matce. Badanie te pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub Patau i powinno się je wykonać między 10 a 14 tygodniem ciąży.

Bezpłatne badania prenatalne ― dla kogo?

Bezpłatne badania prenatalne przysługują m.in. kobietom, które mają więcej niż 35 lat, u których stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych lub wystąpiły one u dziecka w poprzedniej ciąży, a także kobietom, które narażone są na znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie. W tych przypadkach badania prenatalne w pełni opłacane są przez NFZ.

ciąża-dziecko-badania

Cena badań prenatalnych bez refundacji

Opisane wcześniej USG, wykonywane w trzech trymestrach ciąży, kosztuje około 150 złotych bez refundacji. Natomiast cena testu PAPP-A to minimum 250 złotych, jednak różni się ona w zależności od kliniki, w której będziemy go wykonywać. Do najdroższych badań prenatalnych należy test przesiewowy NIFTY. Charakteryzuje się on bardzo dużą skutecznością, a jego celem jest również wykrycie zespołu Downa, Edwardsa lub Patau.

pokrewne:  Jak urządzić plac zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzie?

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

Popularne badania USG nie wymagają specjalnego przygotowania. Wystarczy, że kobieta zgłosi się na nie z opróżnionym pęcherzem moczowym i zabierze ze sobą książeczkę ciążową. Istotną informacją jest także to, że przy teście PAPP-A nie wymaga się pobrania krwi na czczo!

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*