Ciąża i Poród, Zdrowie dziecka, Zdrowie Mamy

Kiedy zgłosić się na badania prenatalne?

kiedy-zglosic-sie-na-badania-prenatalne

Dla przyszłych mam zdrowie maluszka jest najważniejsze. Dlatego, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój należy wybrać się na badania prenatalne, które pomogą wykryć pewne choroby dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. W artykule dowiesz się, kiedy zgłosić się na badania prenatalne, a także które z nich bezwzględnie powinnaś wykonać.

Czym są badania prenatalne?

Badania te wykonywane są w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo w łonie matki. Pozwalają ocenić stan zdrowia maluszka i rozpoznać jego wrodzone wady lub choroby genetyczne długo przed porodem. Dzięki czemu w razie nieprawidłowego rozwoju płodu będzie możliwe wszczęcie leczenia, które pomoże urodzić zdrowe dziecko.

W przypadku tych badań bardzo ważne jest, aby wybrać ich bezinwazyjną metodę, która nie ingeruje w płód, a tym samym gwarantuje całkowite bezpieczeństwo zarówno matki jak i nienarodzonego dziecka.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Podstawowym badaniem prenatalnym jest USG, które powinno się wykonać w każdym trymestrze ciąży. Pierwszy raz zaleca się je przeprowadzić pomiędzy 11 a 14 tygodniem, następnie około 20 tygodnia, a ostatni raz w pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. USG pomaga m.in. ocenić rozwój dziecka, a także jego płeć. Większość wad płodu jest możliwa do rozpoznania dopiero podczas drugiego badania, kiedy jest już wykształcona znaczna część narządów wewnętrznych dziecka.

Inną metodą nieinwazyjnego badania prenatalnego jest wykonanie testu PAPP-A, podczas którego pobiera się krew matce. Badanie te pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub Patau i powinno się je wykonać między 10 a 14 tygodniem ciąży.

Bezpłatne badania prenatalne ― dla kogo?

Bezpłatne badania prenatalne przysługują m.in. kobietom, które mają więcej niż 35 lat, u których stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych lub wystąpiły one u dziecka w poprzedniej ciąży, a także kobietom, które narażone są na znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie. W tych przypadkach badania prenatalne w pełni opłacane są przez NFZ.

ciąża-dziecko-badania

Cena badań prenatalnych bez refundacji

Opisane wcześniej USG, wykonywane w trzech trymestrach ciąży, kosztuje około 150 złotych bez refundacji. Natomiast cena testu PAPP-A to minimum 250 złotych, jednak różni się ona w zależności od kliniki, w której będziemy go wykonywać. Do najdroższych badań prenatalnych należy test przesiewowy NIFTY. Charakteryzuje się on bardzo dużą skutecznością, a jego celem jest również wykrycie zespołu Downa, Edwardsa lub Patau.

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

Popularne badania USG nie wymagają specjalnego przygotowania. Wystarczy, że kobieta zgłosi się na nie z opróżnionym pęcherzem moczowym i zabierze ze sobą książeczkę ciążową. Istotną informacją jest także to, że przy teście PAPP-A nie wymaga się pobrania krwi na czczo!

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*