Nauka i Wychowanie

Jesteś mamą? Zobacz jakie dodatki, zasiłki Ci przysługują?

jestes-mama-zobacz-jakie-dodatki-zasilki-ci-przysluguja

Ciąża, narodziny i wychowanie dziecka wiążą się zawsze z wieloma wydatkami. Dla każdej mamy niezwykle ważne jest bezpieczeństwo finansowe, dlatego warto wiedzieć z jakiego wsparcia możesz korzystać. Jakie dodatki, zasiłki przysługują mamie?

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka?

Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa związane z wychowywaniem dzieci są dla wielu rodzin dużym wsparciem. Jeśli właśnie zostałaś mamą, powinnaś wiedzieć ile pieniędzy i z jakiego tytułu możesz otrzymać. Wiadomości na ten temat szukaj na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub na sprawdzonych serwisach internetowych. Świadczenia, ulgi i zasiłki dla matek objaśniają autorzy poradników na sweetmama.pl, gdzie znajdziesz aktualne i szczegółowe informacje dotyczące zasad i kryteriów przyznawania środków.

Stałym wsparciem finansowym każdej mamy wychowującej dziecko do 18 roku życia jest obecnie świadczenie uzyskiwane w ramach programu Rodzina 500 +. Przysługuje na każde dziecko niezależnie od dochodu. Jeżeli złożysz wniosek do 3 miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, otrzymasz wypłatę pieniędzy z wyrównaniem.

Wiele świeżo upieczonych mam ma prawo ubiegać się o tzw. becikowe. To jednorazowa zapomoga przysługująca z tytułu urodzenia dziecka w kwocie 1000 zł na jedno dziecko. Warunkiem uzyskania wskazanej sumy jest dochód nieprzekraczający 1922 zł netto na osobę osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym. Dokumenty w tej sprawie złóż w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej. Pamiętaj, że na złożenie wniosku o becikowe masz 12 miesięcy od dnia urodzenia maluszka.

pokrewne:  Seriale dla dzieci. Jaki serial rysunkowy obejrzeć z dzieckiem?

Wsparcie dla bezrobotnej matki z dzieckiem

Matkom, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński z powodu braku zatrudnienia oraz tym, którzy wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło lub są studentkami bądź rolnikami przysługuje tzw. kosiniakowe. Jeżeli nie masz ubezpieczenia zgłoś się po urodzeniu dziecka wraz z aktem jego urodzenia do urzędu miasta lub gminy, wniosek możesz złożyć również drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze w kwocie 1000 zł należą Ci się co miesiąc przez rok na jedno dziecko.

Zasiłek rodzinny i wychowawczy

Jeżeli w Twojej rodzinie dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 674 zł (764 zł – kiedy jedna z osób w rodzinie jest niepełnosprawna) możesz starać się o zasiłek rodzinny. Kwota wsparcia uzależniona jest od wieku Twojego dziecka. Na dziecko w wieku do:

  • 5 lat przysługuje 95 zł miesięcznie
  • od 5 do 18 lat przysługuje 124 zł
  • od 18 do 24 lat (pod warunkiem, że dziecko się uczy) przysługuje 135 zł.

Dla mam, którym przysługuje zasiłek rodzinny i zdecydowały się na urlop wychowawczy przeznaczono dodatek z tego tytułu w kwocie 400 zł miesięcznie. W przypadku sprawowania opieki nad jednym dzieckiem możesz otrzymywać pieniądze w takiej wysokości przez 24 miesiące. Jeżeli masz bliźnięta, trojaczki, czworaczki itd. 400 zł każdego miesiąca będziesz otrzymywać przez 36 miesięcy. Mamy opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym mogą liczyć na takie wsparcie przez 72 miesiące.

pokrewne:  Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?
0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*