Szachy to nie tylko wspaniała zabawa, sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również gra, która rozwija umiejętność koncentracji, logicznego myślenia, a także systematyczność i samodyscyplinę. I o jej nauce warto pomyśleć od najmłodszych lat. Tylko jak zachęcić do tego dziecko, które woli gry… komputerowe?
Nauka gry w szachy – jak zacząć?
Nauka gry w szachy nie musi być nudna, sprawdź popularne metody na szachydladzieci.pl – jest tam m.in. o klubach szachowych, a także o szachach… przez internet. Przy czym nie zawsze warto zaczynać od regularnych, systematycznych lekcji, ponieważ wiedza przekazywana w ten sposób może okazać się dla kilkulatka przytłaczająca.
Na początku warto oswoić go z planszą oraz pionkami, które same w sobie są bardzo interesujące. Możesz wytłumaczyć, co oznaczają poszczególne figury i w jaki sposób się nimi poruszać, wprowadzając po kolei nowe zasady i cały czas pamiętając o tym, aby miało to formę zabawy.
Warto korzystać z pomocy edukacyjnych dedykowanych dzieciom w różnym wieku, pełnych kolorowych obrazków. Mogą to być nie tylko książeczki o szachach, ale także materiały dostępne w internecie, do samodzielnego wydruku. Są również serwisy poświęcone nauce grze w szachy dla najmłodszych, w których dostępne są zadania pozornie niezwiązane z samą rozgrywką, ale przybliżające jej przebieg.
W przypadku kilkulatków dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie ich na zajęcia szachowe. Nie odbywają się one w formie klasycznych lekcji, tylko różnych gier i zabaw. Maluch przy okazji poznaje swoich rówieśników, zacieśnia więzi.
To, co najważniejsze, to pamiętanie o tym, że szachy mają być przyjemnością, a nie przymusem. A co jeśli mówimy o nastolatku, który od gier planszowych woli komputerowe? Tak naprawdę taki problem, to nie problem – wystarczy zachęcić go do szachów online, dostępnych m.in. w popularnym serwisie kurnik.pl.
A co zrobić, gdy dziecko złapie bakcyla?
Klub szachowy, trening z instruktorem szachów
Następnym krokiem niech będzie zapisanie dziecka do klubu szachowego – pełną listę tych, które należą do PZS, znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Związku Szachowego. W takich klubach odbywają się zajęcia zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych graczy. Oprócz tego, że dzieci uczestniczą w regularnie odbywających się zajęciach, istnieje możliwość zapisywania ich na obozy szachowe oraz, co ważniejsze, turnieje.
I czasami to wystarczy, chociaż zdarzają się sytuacje, w których uczeń przerasta mistrza. Wtedy zajęcia w klubie szachowym, w którym instruktor musi dopasować poziom do grupy uczestników, to za mało. Aby w pełni rozwinąć umiejętności, warto pomyśleć o indywidualnym treningu, podczas którego uwaga skupiona jest wyłącznie na jednym dziecku, a instruktor ma czas na dokładne przeanalizowanie wszystkich błędów.
Dlaczego warto grać w szachy?
Wiesz już, jak zachęcić dziecko do nauki gry w szachy. Ale czy w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, dlaczego warto to zrobić? Powodów jest wiele. Szachy uczą logicznego oraz strategicznego myślenia, są świetnym treningiem pamięci. Z jednej strony rozwijają takie umiejętności jak koncentracja, a z drugiej – wyobraźnia i kreatywność. Kształcą samodyscyplinę, systematyczność oraz pokazują, czym jest wzięcie odpowiedzialności za własne błędy.
To również gra, która pokazuje, czym jest zdrowa rywalizacja, współzawodnictwo, uczy szacunku do przeciwnika. Dziecka przekonuje się, że to nie przegrana jest najważniejsza, ale to, dlaczego do niej doszło, analizuje własne błędy i potknięcia, by wyciągnąć z tego lekcję na przyszłość. To może być również świetnym treningiem, jak radzić sobie z niepowodzeniami, a także jak reagować na stres.