Zabawa i Czas Wolny, Zdrowie dziecka

Jak się przygotować do zimowego spaceru z niemowlakiem? Co zabrać? Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

jak-sie-przygotowac-do-zimowego-spaceru-z-niemowlakiem-co-zabrac-jak-ubrac-niemowle-zima-na-spacer

Aktywność na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazana, zarówno w ciepłe letnie dni, jak i zimą, gdy temperatura znacznie spada. Niektórzy twierdzą, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania i trudno z tą opinią polemizować. Jak zatem przygotować się do zimowego spaceru z niemowlęciem? Co ze sobą zabrać, jak odpowiednio ubrać małe dziecko?

Jak przygotować się do spaceru zimą z niemowlakiem?

Zacznijmy od tego, kiedy można zdecydować się na takie wyjście i jak długo powinien przebywać mały człowiek na mrozie? Jeśli chodzi o temperaturę, to nie powinniśmy opuszczać domu z niemowlakiem, jeśli temperatura spadła poniżej -5 stopni Celsjusza. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy istnieje wyższa konieczność, taka jak np. wizyta u lekarza, nie mniej w takich wypadkach lepiej w miarę możliwości podróżować z dzieckiem samochodem. Zrezygnować ze spaceru powinniśmy także, gdy warunki pogodowe są niesprzyjające (silny wiatr, deszcz, śnieżyca, zła jakość powietrza). W każdej innej sytuacji wyjście na spacer z dzieckiem jest wręcz wskazane. Ile powinna trwać taka aktywność? W przypadku, gdy panuje mróz, lepiej ograniczyć się do godziny.

pokrewne:  Dieta ciężarnej - czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Aby dobrze przygotować się do zimowego spaceru z małym dzieckiem, należy je wcześniej nakarmić, przebrać w suchą pieluszkę i odpowiednio ubrać, do czego wrócimy w kolejnym akapicie. Warto pamiętać także o posmarowaniu buzi swojej pociechy kremem ochronnym.

Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

Tak jak zapowiedzieliśmy w poprzednim akapicie, zajmiemy się teraz kwestią ubioru dziecka na zimowy spacer, który może się różnić w zależności od tego, czy mamy zamiar wyjść z dzieckiem w chuście, czy włożyć je do wózka. Jeśli nosimy niemowlę w chuście i mieści się ono pod naszą kurtką, to w zasadzie nie ma potrzeby zakładania mu kolejnych elementów garderoby, oprócz czapki, szalika i dodatkowych skarpetek, poza tym, co zwykle nosi w domu. Jeśli jednak zakładamy chustę z dzieckiem na kurtkę, to konieczne jest ubranie maluszkowi zimowego kombinezonu.

W przypadku spaceru w wózku musimy wyjątkowo zadbać o odpowiedni strój, gdyż nie jesteśmy w stanie ogrzać dziecka własnym ciałem. Koniecznie zatem musimy ubrać mu body z długim rękawem, rajstopy lub getry ze skarpetkami, pajacyk oraz zimowy kombinezon lub śpiworek do wózka. Nie wolno zapomnieć również o czapce i szaliku. W przypadku spaceru w czasie, gdy temperatura jest poniżej zera, możemy rozważyć założenie dodatkowej warstwy (bluzki z długim rękawem lub sweterka) bądź ubrać dziecku cieplejszego pajaca wykonanego z polaru lub wełny np. z merynosa.

pokrewne:  Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Co zabrać na zimowy spacer z dzieckiem?

Podczas spaceru z niemowlakiem warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej możliwej sytuacji, jednak powinniśmy pamiętać o takich rzeczach, jak dodatkowy kocyk, smoczek (jeśli dziecko z niego korzysta), termobutelka lub butelka w specjalnym termosie z przygotowanym mlekiem modyfikowanym (jeśli dziecko jest karmione sztucznym mlekiem), osłonka na wózek, na wypadek niespodziewanych opadów. Wychodząc na spacer, nie możemy zapominać też o sobie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie gorącej kawy lub herbaty w termosie.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Lilia
    18 maja 2022 at 10:15 am

    Dla mnie najtrudniejszy był ten moment, gdy dziecko już chodzi. Dopóki maluszek, to w śpiworze zapięty po szyję i gitara. Ale potem – nie przegrać, ale też nie wychłodzić. To zawsze będzie dylemat matki.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*