Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że w czasie karmienia piersią należy stosować bardzo restrykcyjną dietę. Wiele kobiet obawia się, że będzie musiała zrezygnować ze swoich ulubionych dań, ich menu stanie się nudne i pozbawione smaku, a to nie jest prawda. Postaramy się obalić parę mitów i przedstawić fakty związane z dietą karmiącej.
- Czego nie wolno spożywać w okresie karmienia piersią?
- Co powinna zawierać dieta kobiety karmiącej piersią?
Czego nie wolno spożywać w okresie karmienia piersią?
Napoje. Absolutnie i niepodważalnie zakazany jest alkohol. Przenika on do mleka matki i powoduje nieodwracalne szkody w organizmie dziecka. Ograniczyć należy picie kawy, herbaty oraz wszystkich napojów zawierających kofeinę. Ona również przenika do mleka i wpływa niekorzystnie na dziecko, dlatego najlepiej zastąpić te napoje wodą mineralną lub zdrowymi sokami. Jeśli jednak nie potrafisz obyć się bez kawy, to musi ci wystarczyć jedna dziennie, najlepiej z mlekiem.
Artykuły spożywcze. Bardzo niekorzystne zarówno dla matki, jak i dziecka, są utwardzone oleje roślinne, które znajdują się przede wszystkim w fast foodach, margarynach, chipsach i pieczywie cukierniczym. Należy także unikać konserwantów, które bardzo często znajdują się w wędlinach, konserwach (pasztety z puszki), gotowych sosach.
Jeśli w podanym na etykiecie składzie znajduje się np. glutaminian sodu czy benzoesan sodu lub kwas fosforanowy, to znaczy, że nie jest to zdrowy ani wskazany produkt i może spowodować u dziecka alergię. Podobnie niewskazane są produkty wzdymające, takie jak groch, fasola czy cebula. Szczególnie należy unikać ich w pierwszym trymestrze po urodzeniu dziecka, gdyż mogą powodować u niego kolki. Później można je powoli wprowadzać.
Co powinna zawierać dieta kobiety karmiącej piersią?
Przede wszystkim powinna być urozmaicona i bogata w warzywa, owoce, ryby, kasze. Nie ma sensu eliminować czegokolwiek w obawie, że może zaszkodzić dziecku, jeśli nie jest to produkt w oczywisty sposób niezdrowy. Codziennie w menu powinno się pojawiać chude mięso, nabiał, jajka, zielone warzywa i owoce. Zwykłe pieczywo powinno być zastąpione pełnoziarnistym, podobnie makaron.
Oczywiście nie należy unikać wszystkich tłuszczów, gdyż jest to istotny składnik diety, pozwala m. in. na wchłanianie się niektórych witamin, dlatego postaw na oleje (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), tłuszcze z ryb, orzechów i masło.
Kobieta karmiąca piersią powinna jeść średnio 5 posiłków dziennie, najlepiej po karmieniu. Nie zaleca się również stosowania słodzików, gdyż nie mają żadnych właściwości odżywczych, a okres karmienia piersią to nie jest najlepszy czas na odchudzanie. Jeśli obawiasz się, że przytyjesz, to unikaj pustych kalorii, zrezygnuj ze słodyczy.
Bogata w składniki odżywcze dieta dostarczy ci wszystkich potrzebnych mikroelementów, dzięki którym zarówno ty jak i twoje maleństwo będziecie zdrowi i pełni sił. Ponadto, jeśli cokolwiek budzi twoje wątpliwości, to koniecznie skonsultuj to z lekarzem, on na pewno doradzi ci, czego powinnaś unikać lub wręcz przeciwnie, czego jeść więcej w okresie karmienia piersią.