Nauka i Wychowanie

Porady, jak nauczyć dziecko sikania na nocnik

porady-jak-nauczyc-dziecko-sikania-na-nocnik

Chcesz nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Nauka sikania do nocnika może być stresująca zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jak sprawić, aby proces odpieluchowania był jak najmniej kłopotliwy i zakończył się sukcesem? Przekażemy Ci kilka rad, dzięki którym nauka sikania na nocnik stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza dla maluszka.

Kiedy zacząć naukę sikania do nocnika?

Zanim rodzic zada sobie pytanie, jak nauczyć dziecko sikać na nocniku, musi wziąć pod uwagę to, czy jest ono gotowe do odpieluchowania. Z otoczenia mogą napływać stresujące naciski, aby maluch zaczął korzystać z nocnika. Należy jednak wiedzieć, że rozwój dziecka determinuje to, czy może ono przestać używać pieluszki.

Odpieluchowanie dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Maluch jest gotowy do podjęcia nauki sikania na nocnik między 2 a 4 rokiem życia. To oznacza, że dopiero wtedy zwieracze u dzieci osiągają dojrzałość i potrafią one świadomie kontrolować trzymanie moczu. Ważne jest również to, aby maluch był gotowy pod względem emocjonalnym i poznawczym. Dla małego człowieku to ogromna zmiana, która może wywoływać w nim niepewność. Zanim maluch zacznie korzystać z nocnika, powinien zrozumieć, co oznacza robić siku, kontrolować wydalanie moczu i sygnalizować konieczność użycia nocnika.

Zacznij od wyboru nocnika dla dziecka

Trening czystości warto zacząć od zakupu nocnika. Na rynku istnieje wiele wersji toalet dla dzieci — od tych tradycyjnych do takich z melodyjką będącą nagrodą za załatanie potrzeby. Dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego można znaleźć zarówno nocnik dla chłopca, jak i wersję nocnika dla dziewczynki. W wybór toalety zaangażuj dziecko, w końcu to ono będzie go używało.

Zdecyduj z maluchem, w którym miejscu powinien stać nocnik. Niekoniecznie musi to być łazienka, a nawet lepszym pomysłem jest postawienie nocnika w pokoju, aby maluch miał do niego swobodny dostęp. Pozwól małemu człowiekowi oswoić się z obecnością tego przedmiotu w jego otoczeniu.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Naukę można rozpocząć od sadzania maluszka na nocniku w ubraniu. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do niego i nie będzie miało problemów z jego akceptacją. Nie naciskaj na maluszka, aby koniecznie usiadł na nocniku i pozwól mu z niego zejść, jeśli tylko zechce.

Kiedy dziecko zaprzyjaźni się z nocnikiem, zachęć je do siadania na nim bez majteczek. W ten sposób maluszek będzie miał okazję do poznania nowych wrażeń sensoryczny, jakie stwarza kontakt skóry z nocniczkiem. Zaznajomi się również z koniecznością zdjęcia ubrania przed skorzystaniem z nocnika.

Kolejnym etapem jest zdjęcie dziecku pieluchy, aby przekonało się, jak to jest, gdy jej nie ma. Zamiast niej załóż małemu człowiekowi majteczki treningowe. Kolorowe wzory na majtkach z pewnością przykują uwagę maluszka. Powiedz teraz dziecku, żeby powiedziało Ci, kiedy poczuje, że musi zrobić siku. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie treningu czystości w okresie wiosenno-letnim, gdy nosi się mniej warstw ubrań. Dzięki temu szybko będzie można posadzić maluszka na nocniku, gdy zasygnalizuje swoją potrzebę.

W treningu czystości niezwykle ważna jest cierpliwość, ponieważ wiele prób niestety zakończy się niepowodzeniem. Pamiętaj, aby swojej frustracji nie wyładowywać na dziecku. Kiedy poczujesz chwilę słabości, spróbuj wyjść na chwilę do innego pomieszczenia, by uspokoić emocje.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Krysia
    11 stycznia 2023 at 7:30 am

    Ech, czemu teraz dzieci muszą wszystkiego uczyć się szybko i już? Dajmy dzieciakom czas, jak będą chciały robić do nocnika to się nauczą. A zmuszanie i jakieś dziwne triki tylko zniechęcą :/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*