Ciąża i Poród

Jak przygotować pokój noworodka? Co jest niezbędne, a co warto mieć?

jak-przygotowac-pokoj-noworodka-co-jest-niezbedne-a-co-warto-miec

Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem dla całej rodziny, jednak jeszcze zanim pojawi się ono w naszym życiu, jest czas oczekiwań oraz przygotowań. Jedną z ważnych czynności, które podejmują się rodzice, jest przyszykowanie pokoju dla noworodka, który stanie się istnym centrum jego życia i najbliższych lat. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w pokoju dla dziecka?

Jak wyposażyć pokój niemowlaka?

Pokój dla małego dziecka to miejsce, w którym spędzi mnóstwo czasu – najpierw będzie przeważnie leżeć w łóżeczku, później powoli odkrywać jego zakamarki z poziomu podłogi. Kolejne etapy przyniosą oczywiście zmiany, jednak początkowo, przestrzeń noworodka powinna być wyposażona przede wszystkim komfortowo i praktycznie. Potrzebne jest więc łóżeczko, miejsce do przewijania i karmienia, komoda lub szafa na ubranka i podstawowe akcesoria dziecięce. Przydać się mogą także dodatkowe meble jak choćby regał na książeczki i zabawki, a także skrzynie i pojemniki.

Oczywiście wybór może być większy i przydatne wyposażenie pokoju noworodka wskazują autorzy poradników na Smyk24.pl. Co ważne, należy postawić także na wygodę – pokój dziecka nie powinien być przepełniony meblami i dodatkami, ponieważ przez pierwsze lata duża czasu spędzać w nim będą także rodzice.

pokrewne:  Jak się przygotować do zimowego spaceru z niemowlakiem? Co zabrać? Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?

Wybór łóżeczek dla niemowlaków jest naprawdę duży i nie chodzi tutaj tylko o ich design, ale i o takie szczegóły jak wielkość czy dodatkowe funkcje. Najpopularniejszym rozwiązaniem są proste łóżeczka z możliwością regulacji wysokości szczebelków czy materaca. Przydatne ją także mebelki z dodatkowymi szufladami albo połączone z komodą czy przewijakiem. Jeżeli chce się łóżeczko na więcej niż 2 – 3 lata, istnieją i takie, które z łatwością można później zmienić z „dorosłe łóżko”. Do łóżeczka rzecz jasna trzeba dobrać także odpowiedni materac oraz pościel.

Miejsce do przewijania i karmienia

Większość czynności przy dziecku wykonuje się właśnie w jego pokoju, więc odpowiednie wyposażenie to podstawa. Przyda się więc przewijak i może być to albo osobny mebel, albo jeżeli nie mamy na to miejsca specjalną nakładką, którą można położyć – np. na komodzie lub łóżeczku. Wybór będzie więc zależał w głównej mierze od tego, ile mamy miejsca w pokoju. Przyda się oczywiście także miejsce do karmienia i niezależnie od tego, czy karmi się piersią, czy butelką. Wystarczy do tego zwykły, ale wygodny fotel, choć oczywiście można też karmić na łóżku.

pokrewne:  Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

Komoda lub szafa do przechowywania

Z ważnych mebli, które powinny się znaleźć w pokoju dziecka, jest komoda i/lub szafa. Funkcje obu są oczywiste – służą przede wszystkim przechowywaniu ubranek oraz różnego rodzaju akcesoriów dla dzieci. Dzięki temu zajmując się maluchem, wszystko będzie pod ręką, bez konieczności biegania po całym mieszkaniu w poszukiwaniach.

Wanienka i stabilny stelaż

W większości przypadków kąpiele dzieci odbywają się w łazience, ale niezależnie od tego, czy będą się one odbywać tam, czy w pokoju malucha, potrzebna będzie odpowiednia wanienka, którą będzie trzeba postawić na stabilnym stelażu. W pokoju noworodka za taką podstawkę może pełnić komoda czy biurko. Oczywiście dostępne są też wanienki razem ze stelażem, które często mają też dodatkowe przegródki na kosmetyki, oczywiście jak nie ma się na to miejsca, można z niego zrezygnować.

Co jeszcze może przydać się w pokoju noworodka?

Z dodatkowych przeczy, które mogą przydać się w pokoju dziecka, warto wymienić choćby skrzynie na zabawki oraz półki i regały. Dobrym wyborem będzie także zainstalowanie rolet czy żaluzji, za pomocą których możliwe jest regulowanie ilości światła zarówno w dzień, jak i w nocy. Gdy nasz maluch zacznie już próbować samodzielnej eksploracji pokoju, przydadzą się miękkie maty na podłogę, a także gumowe zabezpieczenia na kanty mebli oraz gniazdka elektryczne.

pokrewne:  Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym?
0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*