Nauka i Wychowanie, Zdrowie dziecka

Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym?

jak-postepowac-z-dzieckiem-nadpobudliwym

Dzieci są pełne energii. Wydaje się, że nigdy się nie męczą. Biegają, skaczą, szczebiocą i ogólnie szaleją. Wszystko jednak powinno mieć swoje granice. Kiedy więc widzimy, że w tych szaleństwach nie ma umiaru, możemy się zaniepokoić. Jeśli nasze dziecko jest nadpobudliwe, musimy jakoś radzić sobie z tą sytuacją. Ale jak?

Daj dziecku czas i miejsce na ruch

Nadpobudliwe dziecko ma w sobie większe pokłady energii i zwiększoną potrzebę ruchu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest podwyższone napięcie mięśni, domagające się wyzwolenia w ruchu. Dlatego ważne jest, aby dziecko miało codziennie okazję wybiegać się i wyszaleć. Zapewnijmy mu na to czas w jego planie dnia.

Dobrym pomysłem będzie na pewno umożliwienie dziecku uprawiania jakiegoś sportu. W ten sposób będzie mogło rozładowywać energię w sposób akceptowalny, a przy tym może odnaleźć prawdziwą pasję i okazać się w czymś dobre, co będzie go motywować do dalszej pracy nad sobą.

Ogranicz bodźce zewnętrzne

Nadpobudliwe dziecko zdaje się chłonąć wszelkie bodźce z otoczenia i bardzo łatwo się rozprasza. Dlatego, by zachowywało koncentrację w swoich codziennych zajęciach, dobrze jest postarać się ograniczyć ilość docierających do niego bodźców. Wyłącz radio czy telewizor, gdy dziecko musi się na czymś skupić. Ważne by w domu panował spokój – może będzie to nawet wymagało, by nie zapraszać często zbyt wielu gości naraz.

pokrewne:  Jak nauczyć dziecko dbania o porządek?

Dziecko powinno skupić się na jednej, konkretnej czynności, trzeba więc starać się ograniczyć czynniki, które mogłyby odwrócić jego uwagę.

Stosuj pozytywne wzmocnienie

Czym jest pozytywne wzmocnienie? Jest to termin z psychologii behawioralnej, a oznacza po prostu efekt jakiegoś zachowania, który sprawia, że zachowanie owo będzie w przyszłości powtarzać się częściej niż do tej pory. Chodzi najzwyczajniej w świecie o bodźce, które motywują do tego, by pewne zachowania powtarzać.

Rolę takiego bodźca może pełnić na przykład pochwała. Doceniając i chwaląc dziecko za jego dobre wyniki czy samą tylko koncentrację na pracy, jaką ma do wykonania, sprawimy, że prawdopodobnie będzie się ono również starać – może nawet bardziej – w przyszłości.

Samo poświęcanie dziecku uwagi również jest ważne. Najgorsze, co możemy zrobić, to zwracać uwagę na dziecko głównie w sytuacjach, gdy zachowuje się ono niewłaściwie. Otrzymuje ono wtedy wspomniany bodziec nie kiedy powinno, przez co jest zmotywowane, by również w przyszłości zachowywać się niegrzecznie. Trzeba pokazać dziecku, że nie musi walczyć o naszą uwagę.

pokrewne:  Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Jakie leki?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej można także leczyć farmakologicznie, choć musi się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Leki stosowane w takich przypadkach to takie środki, które poprawiają zdolność hamowania i regulowania impulsywnych zachowań. W przypadku od 70 do 90% dzieci dotkniętych nadpobudliwością, środki te przynoszą widoczną poprawę.

Jak one działają? Ich sekret tkwi w hamowaniu transporterów dopaminergicznych, dzięki któremu dopamina dostaje więcej czasu, aby mogła związać się z receptorami na odpowiednich neuronach.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*