Nauka i Wychowanie, Zdrowie dziecka

Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym?

jak-postepowac-z-dzieckiem-nadpobudliwym

Dzieci są pełne energii. Wydaje się, że nigdy się nie męczą. Biegają, skaczą, szczebiocą i ogólnie szaleją. Wszystko jednak powinno mieć swoje granice. Kiedy więc widzimy, że w tych szaleństwach nie ma umiaru, możemy się zaniepokoić. Jeśli nasze dziecko jest nadpobudliwe, musimy jakoś radzić sobie z tą sytuacją. Ale jak?

Daj dziecku czas i miejsce na ruch

Nadpobudliwe dziecko ma w sobie większe pokłady energii i zwiększoną potrzebę ruchu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest podwyższone napięcie mięśni, domagające się wyzwolenia w ruchu. Dlatego ważne jest, aby dziecko miało codziennie okazję wybiegać się i wyszaleć. Zapewnijmy mu na to czas w jego planie dnia.

Dobrym pomysłem będzie na pewno umożliwienie dziecku uprawiania jakiegoś sportu. W ten sposób będzie mogło rozładowywać energię w sposób akceptowalny, a przy tym może odnaleźć prawdziwą pasję i okazać się w czymś dobre, co będzie go motywować do dalszej pracy nad sobą.

Ogranicz bodźce zewnętrzne

Nadpobudliwe dziecko zdaje się chłonąć wszelkie bodźce z otoczenia i bardzo łatwo się rozprasza. Dlatego, by zachowywało koncentrację w swoich codziennych zajęciach, dobrze jest postarać się ograniczyć ilość docierających do niego bodźców. Wyłącz radio czy telewizor, gdy dziecko musi się na czymś skupić. Ważne by w domu panował spokój – może będzie to nawet wymagało, by nie zapraszać często zbyt wielu gości naraz.

pokrewne:  Zimowe spacery z maluszkiem. Jak ubrać niemowlę zimą?

Dziecko powinno skupić się na jednej, konkretnej czynności, trzeba więc starać się ograniczyć czynniki, które mogłyby odwrócić jego uwagę.

Stosuj pozytywne wzmocnienie

Czym jest pozytywne wzmocnienie? Jest to termin z psychologii behawioralnej, a oznacza po prostu efekt jakiegoś zachowania, który sprawia, że zachowanie owo będzie w przyszłości powtarzać się częściej niż do tej pory. Chodzi najzwyczajniej w świecie o bodźce, które motywują do tego, by pewne zachowania powtarzać.

Rolę takiego bodźca może pełnić na przykład pochwała. Doceniając i chwaląc dziecko za jego dobre wyniki czy samą tylko koncentrację na pracy, jaką ma do wykonania, sprawimy, że prawdopodobnie będzie się ono również starać – może nawet bardziej – w przyszłości.

Samo poświęcanie dziecku uwagi również jest ważne. Najgorsze, co możemy zrobić, to zwracać uwagę na dziecko głównie w sytuacjach, gdy zachowuje się ono niewłaściwie. Otrzymuje ono wtedy wspomniany bodziec nie kiedy powinno, przez co jest zmotywowane, by również w przyszłości zachowywać się niegrzecznie. Trzeba pokazać dziecku, że nie musi walczyć o naszą uwagę.

pokrewne:  Różowe mamy, czy "różowa" mama do dobry wzór dla dziecka, jakie ramy?

Jakie leki?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej można także leczyć farmakologicznie, choć musi się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Leki stosowane w takich przypadkach to takie środki, które poprawiają zdolność hamowania i regulowania impulsywnych zachowań. W przypadku od 70 do 90% dzieci dotkniętych nadpobudliwością, środki te przynoszą widoczną poprawę.

Jak one działają? Ich sekret tkwi w hamowaniu transporterów dopaminergicznych, dzięki któremu dopamina dostaje więcej czasu, aby mogła związać się z receptorami na odpowiednich neuronach.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*