Zabawa i Czas Wolny

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach, wrotkach?

jak-nauczyc-dziecko-jezdzic-na-rolkach-wrotkach

Jazda na rolkach czy wrotkach to świetny sposób na rekreację i aktywne spędzanie czasu. Jednak nauka jazdy może stanowić wyzwanie, zwłaszcza że na początku wiąże się z licznymi upadkami, które mogą być bolesne. Chcesz nauczyć dziecko jeździć na rolkach lub wrotkach? Podpowiemy Ci, jak to zrobić, aby maluch czerpał radość z jazdy.

Jak wybrać rolki albo wrotki dla dziecka?

Zanim zaczniesz uczyć dziecko jazdy, powinieneś wybrać odpowiednią parę rolek lub wrotek dla swojej pociechy. Co wziąć pod uwagę decydując się na tego rodzaju sprzęt sportowy? Stopa dziecka dosyć szybko rośnie, dlatego warto zdecydować się na regulowany model rolek lub wrotek.

Rolki dla dzieci powinny posiadać but, który pozwoli na swobodną wentylację stopy. Istotne jest również to, aby cholewka pomagała w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas jazdy i właściwie zabezpieczała staw skokowy. Najlepiej zdecydować się na rolki z trzystopniowym zapięciem składającym się ze sznurowania, rzepu i klamry. Zapewnią one stopie stabilizację i pozwolą idealnie dopasować but do nogi. Jeśli masz obawy, że Twój maluch nie będzie w stanie utrzymać równowagi na rolkach, możesz zdecydować się na zakup wrotek dla dzieci.

Kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rolkach lub wrotkach?

Odpowiednim czasem, kiedy można rozpocząć naukę jazdy na rolkach dla dzieci, jest wiek 4 lata. Wtedy maluchy mają już właściwie rozwinięty zmysł kontroli własnego ciała i są bardzo podatne na uczenie się nowych umiejętności.

Pamiętaj, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo. Jazda na wrotkach czy rolkach wiąże się z niebezpieczeństwem kontuzji, dlatego wyposaż dziecko w kask oraz ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. Możesz także kupić swojej pociesze specjalne spodenki z dodatkową warstwą materiału na pupie. Dzięki temu Twój maluch zostanie zabezpieczony przed bolesnymi skutkami upadków.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach i wrotkach?

Najważniejszy element techniki jazdy na rolkach stanowi postawa. Kolana powinny być lekko ugięte, a tułów pochylony do przodu. Częstym błędem jest odchylanie się dziecka do tyłu, co powoduje przeniesienie środka ciężkości i skutkuje bolesnym upadkiem na plecy. Warto przećwiczyć utrzymanie właściwego ułożenia ciała w domu lub na trawniku.

Następnym krokiem w nauce jazdy na rolkach jest ułożenie stóp w kształt litery „T” (tak, aby palce były skierowane na zewnątrz). Znów dobrze jest rozpocząć od treningu na miękkiej nawierzchni, stawiając stopy jedna przed drugą. W ten sposób dziecko, poprzez robienie drobnych kroczków, płynnie przejdzie do odpychania się. Kiedy zdecydujecie się już na ćwiczenie na twardym podłożu, możesz trzymać swojego malucha z przodu za ręce i spokojnie go pociągać. Ten zabieg zapewni dziecku odpowiedni komfort, zanim będzie samodzielnie poruszać się na wrotkach lub rolkach.

Gdy maluch zacznie swobodne jeździć, dobrze jest pokazać mu właściwą technikę upadania. Z pozycji do jazdy na rolkach niech dziecko spróbuje przejść do przysiadu, by znaleźć się jak najbliżej podłoża. Teraz należy położyć na ziemi kolana, następnie łokcie, a na końcu nadgarstki. Niezwykle istotne jest to, aby zawsze podnosić się z upadku z pozycji kolan. To umożliwia postawienie blisko siebie obu rolek i utrzymanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach może być świetną zabawą. Pamiętaj, aby motywować dziecko do podejmowania kolejnych prób, a wtedy szybciej opanuje technikę poruszania się na rolkach lub wrotkach.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Kostek
    13 października 2022 at 12:42 pm

    Ważne żeby nauczyć dziecko, że przewracanie to nic strasznego. Upadki także są częścią nauki, nie bójmy się ich.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*