Wybór odpowiedniego łóżeczka dla dziecka jest niezwykle ważny. Nie tylko ze względu na wygodę malucha – liczą się tu też takie względy jak jego bezpieczeństwo i zdrowy kręgosłup. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę?
- Jaki materac dla dziecka?
- Jaki rozmiar powinno mieć łóżeczko dla dziecka?
- Jak powinno być wykonane łóżeczko dla dziecka?
- Jakie szczebelki?
Jaki materac dla dziecka?
Wybór materaca jest najistotniejszy. Tak naprawdę przecież istotą rzeczy nie jest to, jak łóżko będzie się prezentować, ale to, czy dziecku będzie w nim wygodnie. A za to właśnie odpowiada materac. Nie tylko o wygodę zresztą tu chodzi, ale i o zdrowie. Wybór materaca może mieć duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa.
Jaki więc powinien on być? Nie może być ani za twardy, ani za miękki – trzeba postarać się znaleźć złoty środek. Najlepszy materac to taki, który dopasowuje się do ciała dziecka tak, aby kręgosłup był na całej długości równomiernie podparty.
Do wyboru mamy materace piankowe, sprężynowe, lateksowe a nawet kokosowe. Coraz popularniejsze są też materace z łuski gryczanej. Są elastyczne (a więc dobre dla kręgosłupa), przewiewne, nie wchłaniają potu i nie powodują alergii. Najlepiej wybierać takie, które mają system pozwalający na swobodny przepływ powietrza.
Oczywiście liczy się również sam rozmiar materaca. Musi jak najlepiej dopasować się do łóżeczka. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której między materacem a ramą łóżka pozostanie pusta przestrzeń. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza w późniejszym okresie, kiedy dziecko zaczyna się wykazywać większą ruchliwością.
Jaki rozmiar powinno mieć łóżeczko dla dziecka?
Zasadniczo łóżeczka występują w dwóch rozmiarach, 120×60 cm oraz 140×70 cm. Te mniejsze są odpowiednie dla dzieci do trzeciego roku życia, większe natomiast mogą zostać później przerobione na tapczanik, z którego dziecko będzie korzystać nawet do siódmego roku życia. Przy wyborze dobrze jest wziąć także pod uwagę wielkość mieszkania.
Jak powinno być wykonane łóżeczko dla dziecka?
Wykonanie musi być oczywiście solidne. Kiedy dziecko trochę podrośnie, będzie przejawiać niespożyte pokłady energii, więc ramy, stelaż, szczebelki, materac i w ogóle wszystko, co składa się na łóżko, musi być wytrzymałe.
Ważne jest nie tylko bezpieczeństwo łóżeczka przed niszczycielskimi zapędami malucha – jeszcze istotniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo samego dziecka. Stąd bezwzględny wymóg, by łóżko było dokładnie oszlifowane, a drobne elementy w rodzaju śrubek i zaślepek, znajdowały się poza zasięgiem dziecka. Ważne są też farby i lakiery, którymi łóżeczko jest pomalowane – powinny być nietoksyczne.
Warto też wybrać łóżeczko z regulacją, które będzie zmieniać się wraz z dzieckiem. Dla noworodka wybierzemy najwyższe ustawienie, bo to ułatwi nam schylanie się nad dzieckiem. Kiedy nasza pociecha nauczy się już siadać, dno łóżeczka można opuścić. Na najniższym poziomie ustawiamy je, kiedy maluch zaczyna raczkować i chodzić.
Jakie szczebelki?
W przypadku szczebelków w łóżeczku najważniejszy jest ich rozstaw. Najbezpieczniej jest kiedy odległość jednego szczebelka od drugiego nie przekracza sześciu centymetrów. Niektóre łóżeczka mają część szczebelków wyjmowaną, co jest przydatną opcją. Dzięki temu dziecko, gdy już podrośnie, może samodzielnie opuszczać łóżeczko.