Rozrywka i Kultura, Zabawa i Czas Wolny

Prezent na roczek – lista zabawek na pierwsze urodziny dziecka

prezent-na-roczek-lista-zabawek-na-pierwsze-urodziny-dziecka

Pierwsze urodziny dziecka wypada uczcić jakoś szczególnie. Ale co można wręczyć w prezencie tak małemu dziecku? Wydaje się, że wymyślenie czegoś to dość trudne zadanie, ale to tylko pozory. Tak naprawdę w sprzedaży dostępna jest cała masa zabawek idealnych dla rocznego dziecka.

Pchacz

Dobrym pomysłem na prezent dla rocznego dziecka może być zabawka pomagająca w nauce chodzenia. Ale – uwaga, bo to ważne! – chodzik nie jest najlepszym pomysłem. Korzystając z niego dziecko jest zmuszane do przyjmowania nienaturalnej pozycji. Uczy się ono chodzenia na palcach, co skutkuje niepotrzebnym obciążaniem kręgosłupa, a w efekcie może przyczyniać się do wady postawy. Skutek jest taki, że zamiast ułatwić, chodzik w gruncie rzeczy może opóźniać naukę chodzenia.

Z tych względów, jeśli wybieramy zabawkę do nauki chodzenia, zdecydowanie lepszą alternatywą jest pchacz. Daje on dziecku o wiele większą swobodę, pozwala utrzymać normalną postawę, a przy tym nie zmusza dziecka do chodzenia, jeśli nie ma ono na to ochoty – pomaga jedynie zachować równowagę.

pokrewne:  Jesteś mamą? Zobacz jakie dodatki, zasiłki Ci przysługują?

Największą popularnością cieszą się pchacze drewniane. Warto też wybierać takie z możliwością regulacji prędkości kręcenia się kółek, czy nawet z blokadą. Ważna jest także waga. Zbyt lekki pchacz będzie niestabilny, natomiast jeśli będzie za ciężki, dziecko sobie z nim nie poradzi.

Puzzle dotykowe

Korzyści płynące z układania puzzli są ogólnie znane i niezaprzeczalne. Taka zabawa pomaga wyćwiczyć logiczne i analityczne myślenie, a także pamięć, wyobraźnię, zdolności manualne i cierpliwość. W przypadku rocznego dziecka za wcześnie na skomplikowane układanki, ale można sprezentować mu puzzle dotykowe.

W tej wersji układanki występują elementy pokryte miłą w dotyku fakturą. Mogą to być na przykład zwierzątka, które trzeba dopasować w odpowiednie miejsca. W dotyku imitują sierść czy pióra, co ma wpływ na to, że dziecko chętnie się nimi bawi.

dziecko z zabawką

Stolik edukacyjny

Stolik edukacyjny jest bez wątpienia pomysłową zabawką, mamy tu bowiem do czynienia z sytuacją, kiedy jedno urządzenie daje dziecku możliwość wielu różnych zabaw. A przy tym każda z nich oczywiście ma walory edukacyjne – pomaga dziecku poznawać świat.

Ilość i rodzaj atrakcji, jakie taka zabawka w sobie zawiera, mogą być bardzo różne – pianinko, zegar, książeczka, wszelkiego rodzaju guziki i pokrętła. Niektóre stoliki pozwalają na odsłuch słów i piosenek, po polsku lub angielsku. Generalnie zabawki tego typu pomagają poznawać słownictwo, litery, liczby, kolory czy też odgłosy zwierząt. Niektóre stoliki edukacyjne są nastawione przede wszystkim na muzykę (tak zwane stoliki muzyczne). Dziecko może dzięki nim poznać brzmienie różnych instrumentów i samo spróbować swych sił w komponowaniu melodii.

pokrewne:  Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Kostka motoryczna

Ta zabawka służy, zgodnie z nazwą, ćwiczeniu zdolności motorycznych. Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawki te robione są w taki sposób, aby na każdym boku znajdowało się jakieś edukacyjne zadanie – może to być na przykład rozpoznanie danego koloru lub kształtu czy jakaś zagadka.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. zeberka22
    19 lutego 2019 at 10:29 pm

    Nienawidzę kupować prezentów dla dzieci. Mam wrażenie, że takie maluchy zazwyczaj mają pod dostatkiem zabawek i ubranek, a przecież pieniędzy im nie dam.
    Ten pchacz wydaje się w miarę sensowny… Pod warunkiem, że dziecko nie posiada już podobnej zabawki.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*