Nauka i Wychowanie

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

jak-przekonac-dziecko-do-przedszkola

Początek przedszkola często bywa trudny dla dzieci. Nie powinno to nikogo dziwić, do tej pory przecież wiele z nich nie rozstawało się z mamą. Teraz będą musiały przyzwyczaić się do obywania przez jakiś czas bez jej opieki. Niektóre nie chcą za nic się z tym pogodzić. Jak postępować w takim przypadku?

Nie przedłużaj pożegnania

Przede wszystkim odprowadziwszy dziecko do przedszkola, nie powinniśmy żegnać się z nim przez długie chwile, jakby co najmniej wyjeżdżało na miesiąc do Chin. Oczywiście pośpiech też nie jest dobry – nie chodzi o to, by „odstawić dziecko na miejsce” i jak najszybciej umknąć, pozostawiając je samemu sobie. Niemniej nie rozciągajmy pożegnania w nieskończoność, jakbyśmy mieli dziecka już nie zobaczyć.

Pokaż, że przedszkole oznacza dojrzałość

Bardzo ważne jest, aby pokazać dziecku Twoje nastawienie do przedszkola jako do zwyczajnego, naturalnego obowiązku. Możesz, jak to się mówi, zagrać dziecku na ambicji. Wytłumaczyć mu, że jest już na tyle duże i odpowiedzialne, by podjąć trud chodzenia do przedszkola, tak jak wy chodzicie do pracy, a jego rodzeństwo do szkoły. Traktując przedszkole jako swoją „pracę”, maluch może poczuć się dowartościowany i przestać marudzić.

pokrewne:  Grudniowe, styczniowe maluchy – jak ubrać niemowlę zimą na wyjście ze szpitala?

Podziel się wspomnieniami

Pamiętasz swoje własne przedszkolne lata? Na pewno. W takim razie warto opowiedzieć o nich dziecku. W ten sposób być może przestanie ono odbierać obowiązek przedszkola jako swego rodzaju przykrość, która akurat jego spotyka. Zacznie może dostrzegać, że to normalny okres życia, przez który każdy musi przejść. No, skoro mama i tata też chodzili do przedszkola i wspominają o je z uśmiechem, to coś musi być na rzeczy.

rysowanie kredkami

Nie zostawiaj dziecka w domu

Nie pozwól, by dziecko skargą czy nawet płaczem wymusiło na Tobie ustępstwa. Nie zabieraj więc dziecka do domu, jeżeli przy rozstaniu zareaguje łzami. Wystarczy raz ustąpić, a będzie już wiedziało, że tą metodą może wymusić na Tobie wszystko, czego będzie chciało.

W ogóle nie ma sensu pozwalać dziecku na pozostawanie w domu bez żadnej ważnej przyczyny, tylko dlatego, że boi się ono przedszkola bądź go nie lubi. Jeżeli będziesz wydzielać mu dni odpoczynku od przedszkola, możesz tylko pogorszyć sprawę. Każda przerwa sprawi, że będzie mu trudniej wrócić do przedszkola. Przedłuży to tylko trudny okres adaptacji dziecka do nowej sytuacji.

pokrewne:  Co zrobić, żeby dziecko jadło – 5 sposobów na niejadka

Niech ojciec odprowadzi dziecko

Jeżeli płacz przy rozstaniu z mamą powtarza się nagminnie, można spróbować innej metody i odprowadzenie dziecka do przedszkola powierzyć tacie. Kilkulatki z reguły większą więź czują z mamą, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że pożegnanie z tatą nie będzie dla dziecka aż tak trudnym przeżyciem.

Otwarcie rozmawiajcie o problemach

Jeżeli dziecko skarży się na coś, co nie podoba mu się w przedszkolu, nie należy zbywać go, bagatelizując problem. Powinniśmy uznać prawo dziecka do wyrażania własnych opinii. Nie przekonujmy go na siłę, że nie ma racji w swojej ocenie. Raczej pomówmy z nim o tym, jak może przezwyciężyć niechęć i poradzić sobie w trudnych przedszkolnych sytuacjach.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. despacito
    25 lutego 2019 at 8:02 pm

    Przede wszystkim trzeba z dziećmi dużo rozmawiać zanim wyśle się je do przedszkola i wytłumaczyć, że to naprawdę fajne miejsce. Mój synek płakał tylko przez dwa pierwsze dni, a teraz chodzi do przedszkola z uśmiechem na ustach.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*