Nauka i Wychowanie, Rozrywka i Kultura

Jak nauczyć dziecko czytać? Od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem?

jak-nauczyc-dziecko-czytac-od-czego-zaczac-nauke-czytania-z-dzieckiem

Słowo pisane jest dzisiaj obecne praktycznie wszędzie. To, że potrafimy je odczytać, może wydawać się więc codziennością, ale każdy rodzic wie, że w którymś momencie trzeba się tej umiejętności nauczyć. Warto więc zainteresować się tym jak nauczyć dziecko czytać oraz od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem.

Kiedy zacząć naukę czytania z dzieckiem?

Umiejętność czytania jest dziś nie do przecenienia. Jest to w zasadzie pierwsze, czego dziecko uczy się w szkole. Jednak wiek, w którym można zacząć naukę czytania z dzieckiem, nie jest dokładnie określony.

Szkoła podstawowa pokazuje w zasadzie jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku, a program skierowany jest głównie do 7. latka. W szkole zaczyna się naukę czytania z dzieckiem właśnie w okolicy 6-7 lat. Jest to dobry okres do nauki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć naukę wcześniej w domu. Nie ma w zasadzie minimalnej granicy tego kiedy zacząć naukę czytania z dzieckiem. Jedyne ograniczenie stanowią predyspozycje dziecka i zaangażowanie rodziców.

Jak nauczyć dziecko czytać?

To od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem, zależy głównie od predyspozycji samego dziecka. Małoprawdopodobnym jest, że dwuletnie dziecko będzie samodzielnie czytało Pana Tadeusza, ale nauczenie go czytać sylabami będą dobrym początkiem. Aby nauczyć dziecko czytać, niezbędne będzie jednak nasze pełne zaangażowanie. Na samym początku pracy będzie oczywiście najwięcej, ale to dalsze etapy są najważniejsze.

Po ciężkiej nauce podstaw, nie można dopuścić do tego, aby dziecko zaprzestało czytania samodzielnie. Ciągła praktyka to klucz do tego jak nauczyć dziecko czytać, więc warto wiedzieć, jak zachęcić dziecko do czytania książek, które stanowią najlepsze narzędzie do nauki.

Od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem?

Podczas nauki warto wybrać także główną metodę, która pomoże nam zacząć naukę czytania z dzieckiem. Metody te dzielą się w zależności od języka, predyspozycji dziecka i podejścia samego nauczyciela. Wyróżnić można jednak dwie szczególne metody, które będą dobrym punktem wyjścia do tego jak zacząć naukę czytania z dzieckiem.

Metoda literowa, polega na nauce poszczególnych liter alfabetu, które posłużą do późniejszego składania słów i zdań. Jest to metoda najczęściej stosowana w szkołach. Jej zaletą test prostota przekazu informacji, a główne narzędzie można wykonać samemu w domu. Abecadło posłuży tu do tego, aby nauczyć dziecko czytać poszczególne litery oraz odróżniać je od siebie.

Metoda sylabiczna skupia się natomiast na tym jak nauczyć dziecko czytać sylabami. Sposób ten może wydać się bardziej intuicyjny, ponieważ pierwsze dźwięki, które wydaje z siebie dziecko, można określić właśnie jako sylaby. Kiedy tę naturalną część dziecko już opanuje, kolejnym krokiem jest nauka odróżniania od siebie sylab oraz składanie ich w poszczególne słowa. Metoda ta różni się od zwykłej nauki czytania liter tym, że większy nacisk kładzie na fonetykę języka. Wybór jednego sposobu ponad drugi będzie więc uwarunkowane indywidualnymi preferencjami i możliwościami dziecka.

Zastanawiając się więc, jak nauczyć dziecko czytać oraz od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem, przede wszystkim należy skupić się na predyspozycjach dziecka. Jeśli wykazuje ono dużą aktywność w wymowie, warto zainteresować się sylabiczną metodą czytania. Nie mniej, z biegiem czasu dziecko i tak spotka się z metodą literową, więc nie zaszkodzi spróbować i jej.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Wiwi
    24 listopada 2022 at 11:44 am

    Warto zacząć od pokazywania literek i pytania, co to za literka, dopiero jak już to załapie to przejść do sylab i całych wyrazów. Myślę, że też czytanie bajek i komiksów pomoże bo może dziecko samo się zaciekawi i będzie chciało próbować dalej bez pomocy rodzica 😀

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*