Nauka i Wychowanie, Zdrowie dziecka

Co zrobić, żeby dziecko spało całą noc?

co-zrobic-zeby-dziecko-spalo-cala-noc

Niemowlę nie może przespać całej nocy? Budzi się z płaczem? Chyba każdy rodzic dobrze to zna. Czy jest jakiś sposób, by dziecko spało dłużej nić te parę godzin? Co zrobić, żeby spało do rana i nie budziło w środku nocy rodziców?

Jak poznać, że niemowlę jest zmęczone?

Podstawową sprawą jest właśnie rozpoznanie symptomów oznaczających u dziecka zmęczenie i senność. To właśnie sygnał, który mówi nam, że trzeba położyć dziecko spać. Lepszej okazji nie będzie. Jeśli więc chcecie, by dziecko miało długi, spokojny sen, musicie nauczyć się wyłapywać i właściwie interpretować u niego oznaki zmęczenia.

Czym się więc ono objawia? Czasem oznaki są wyraźne – występują w formie płaczu i ogólnej „marudności” dziecka. Często niestety sygnały są bardziej subtelne i mogą nie być dla nas aż tak czytelne. Zmęczone dziecko wykazuje brak zainteresowania otoczeniem, może trzeć oczy, dotykać i drapać uszy, zdradzać poddenerwowanie, wyginać ciało.

pokrewne:  Jesteś mamą? Zobacz jakie dodatki, zasiłki Ci przysługują?

śpiące niemowlę

Kładź dziecko spać o wczesnej porze

Niektórzy rodzice próbują być niekiedy zbyt chytrzy i kładą dziecko spać o dość późnej porze, licząc na to, że im później się je położy, tym bardziej zdąży się do tego czasu zmęczyć, a im bardziej będzie zmęczone, tym dłużej potem pośpi. Niestety, to tak nie działa.

Bardzo zmęczone dziecko ma wręcz większe trudności z zaśnięciem, jest poddenerwowane i płacze, trzeba zatem więcej czasu i sił poświęcić na to, by ukoić je do snu. Dlatego powinno się kłaść je spać między godziną 19.00 a 20.30.

Wypracuj stały rytuał

By dziecko nauczyło się przesypiać całą noc, rytuał kładzenia go do snu powinien odbywać się każdego wieczora tak samo. Niech powtarzają się te same czynności i niech także godziny będą stałe. Ta powtarzalność przyzwyczai dziecko do określonego rytmu doby i po jakimś czasie automatycznie się ono do niego dostroi.

śpiące niemowlę w czapeczce

Naucz dziecko różnicy między dniem i nocą

Aby dziecko spało przez całą noc, trzeba, by się nauczyło, że to właśnie noc jest najlepszą porą do spania. A jak inaczej ma się tego nauczyć, jeśli nie przez własne doświadczenia? Niektórzy rodzice starają się zawsze zapewnić śpiącemu dziecku jak najlepsze warunki i jeśli śpi ono w dzień, zasłaniają okna i starają się być jak najciszej. Błąd – od ciszy i spokoju jest noc, a za dnia można pozwolić, by dom naturalne tętnił życiem i rozbrzmiewał rozmaitymi odgłosami.

pokrewne:  Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym?

Niesie to ze sobą dwie zalety. Pierwsza jest taka, że dziecko uczy się zasypiać w różnych warunkach, a nie tylko wtedy, gdy panuje bezwzględny spokój i cisza. Taka umiejętność zaś na pewno mu się przyda, bo nie zawsze i nie w każdej sytuacji można liczyć na komfort. Jeśli nauczy się spać tylko w idealnych warunkach, może mieć z tym problemy, gdy przestaną one być idealne. Drugim plusem jest to, że cicha, spokojna noc na zasadzie kontrastu zacznie być identyfikowana przez dziecko automatycznie jako ta pora bardziej nadająca się do odpoczynku i snu.

Zadbaj o odpowiednie warunki

Nie jest tajemnicą, że niemowlę ma problemy z zaśnięciem, kiedy czuje jakiś dyskomfort. Dlatego najlepszym sposobem, by dobrze spało, jest zadbanie o to, aby czuło się dobrze. Musi więc być nakarmione, a warunki do snu mieć również odpowiednie.

Pokój, w którym śpi, powinien więc być dobrze wywietrzony, a najlepsza temperatura to 18-20 stopni Celsjusza. Także łóżeczko musi spełniać pewne warunki. Nie powinno być za twarde, ani za miękkie. Pod główkę dziecka nie wkładaj poduszeczki – nie tylko nie jest ona niemowlakowi potrzebna dla wygody, ale wręcz jest niewskazana dla jego rozwijającego się kręgosłupa.

pokrewne:  Wyprawka dla niemowlaka – co musi się w niej znaleźć?
0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*