Nauka i Wychowanie, Zdrowie dziecka

Co zrobić, żeby dziecko jadło – 5 sposobów na niejadka

co-zrobic-zeby-dziecko-jadlo-5-sposobow-na-niejadka

Odpowiednia dieta jest sprawą niezwykle ważną w pierwszych latach życia. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety nie każde dziecko ma apetyt. Wielu spośród najmłodszych grymasi przy jedzeniu. Czy możemy jakoś wpłynąć na niejadka? Jakie są sposoby na to, by zaczął wreszcie zajadać ze smakiem?

Zadbaj o atmosferę

Sytuacja, w której dziecko nie chce jeść, może być dla rodziców stresująca, ale nie powinno się tego okazywać na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ Wasz stres udzieli się dziecku, a wtedy tym bardziej nic nie zje. A już najgorszym z błędów jest gniewanie się na dziecko w takiej sytuacji i okazywanie mu tego. Możecie być pewni, że w takich warunkach straci resztki apetytu.

Trzeba podchodzić do dziecka ze spokojem i uśmiechem. Jeśli podczas posiłków będzie panować miła atmosfera, dziecku będą się one dobrze kojarzyć, a to dobra droga do tego, by zaczęło więcej jeść.

Przygotuj małe porcje

Sam widok napełnionego po brzegi talerza, może działać na dziecko zniechęcająco. Zdecydowanie lepiej jest przyrządzać małe porcje. Widząc, że nie ma tego dużo, dziecku łatwiej przyjdzie się zmobilizować do jedzenia. W efekcie może zjeść więcej niż w przypadku, gdy dostaje większe porcje. Najlepiej więc dawać dziecku na talerzu mało do zjedzenia, dając mu jednak możliwość wzięcia dokładki.

pokrewne:  Jak przygotować pokój noworodka? Co jest niezbędne, a co warto mieć?

dziewczynka przy talerzu

Używaj przypraw

Nieraz rodzice nie przyprawiają dań dla swojego malucha, wierząc, że w pierwszych latach życia takie intensywne smaki nie są jeszcze dla niego odpowiednie. Niesie to jednak ze sobą takie reperkusje, że przez to dania serwowane dzieciom mogą być mdłe i bezsmakowe.

Oczywiście nie zaleca się dla małych dzieci mocnych przypraw, takich jak pieprz – te lepiej wprowadzać do diety dopiero po ukończeniu drugiego roku życia. Niemniej sól czy przyprawy ziołowe jak najbardziej warto zastosować, by poprawić smak potraw, którymi karmimy dziecko. Bo spójrzmy prawdzie w oczy – czy my sami lubimy jeść dania, które nam nie smakują?

Urozmaicaj posiłki

Gdy do kuchni wkrada się rutyna, posiłki zdają się tracić swój smak. Nie można więc pozwolić, by w naszym menu zapanowała nuda i jednostajność. To ważne nawet w przypadku dorosłych a co dopiero gdy mowa o dzieciach, które przecież łatwo tracą zainteresowanie.

To jeden z powodów, dla których dieta dziecka powinna być zróżnicowana i urozmaicona – powód drugi jest taki, że to po prostu zdrowiej. Warto zadbać też o to, by dania ciekawie się prezentowały. Jeżeli posiłek samym wyglądem przyciągnie uwagę małego niejadka, to już połowa sukcesu.

pokrewne:  Jak się przygotować do zimowego spaceru z niemowlakiem? Co zabrać? Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

dziewczynka je pączka

Pokaż dziecku, jak przygotowuje się posiłki

Dobrym sposobem na zainteresowanie dziecka posiłkami, jest pozwolenie mu na uczestnictwo w ich przyrządzaniu. Można więc pokazać mu kuchnię… od kuchni. Pozwól mu się przyglądać, wyjaśniaj, co w danej chwili robisz i dlaczego.

Czując się uczestnikiem całego procesu przygotowywania posiłku, dziecko będzie prawdopodobnie czuło się bardziej zobligowane, żeby wziąć również czynny udział w jego zjedzeniu.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*