Rozrywka i Kultura

5 książek dla dzieci, które trzeba znać

5-ksiazek-dla-dzieci-ktore-trzeba-znac

Choć na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej nowych tytułów pięknie wydanych książek dla dzieci, nie można zapominać o tzw. klasykach literatury dziecięcej. To na nich wychowaliście się Wy, Wasi rodzice i Wasze dzieci również powinny je poznać. Dlatego przedstawiamy TOP 5 książek, które warto znać.

  1. Mała księżniczka
  2. Bracia Lwie Serce
  3. Alicja w Krainie Czarów
  4. Pięcioro dzieci i coś
  5. Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami

1. Mała księżniczka

„Mała księżniczka” to powieść dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett, która znana jest jeszcze z takich dzieł jak „Tajemniczy ogród” oraz „Mały Lord”.

Mała księżniczka to opowieść o siedmioletniej Sarze, która z posiadającej wszystko co tylko sobie wymarzy panienki staje się „żebraczką”, która straciła ojca, a wraz z nim cały majątek. Pokazuje czym jest dzielność, pracowitość, oddanie i empatia wobec słabszych od siebie.

Sara nawet w starych ubraniach i dziurawych butach potrafi zachować godność i dobroć najbardziej dystyngowanej księżniczki, dlatego może stanowić wzór dla każdej dorastającej dziewczynki.

2. Bracia Lwie Serce

Na pewno znacie książki o przygodach Pippi Pończoszanki czy dzieci z Bullerbyn, które zostały napisane przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Nie każdy jednak wie o istnieniu powieści przygodowej dla dzieci „Bracia Lwie Serce.”

pokrewne:  Jak zachęcić dzieci do gry w szachy? Popularne sposoby

Jej bohaterami są dwaj chłopcy – Jonatan oraz Karol, a akcja dzieje się w dwóch światach – rzeczywistym i fantastycznym. Jest to pozycja wyjątkowa, ponieważ porusza kwestie związane… ze śmiercią. Z tego tez względu powstało wokół niej wiele kontrowersji. Faktem jest natomiast, że Astrid Lindgren celnie odpowiada na trudne pytania i robi to w sposób całkowicie zrozumiały dla najmłodszych.

3. Alicja w Krainie Czarów

Choć opowieść o Alicji w Krainie Czarów teoretycznie znają zarówno dzieci, jak i dorośli, często okazuje się, że o przygodach niezwykłej dziewczynki dowiadują się z bajek telewizyjnych lub z książek napisanych w oparciu o motywy powieści Lewisa Carrolla.

Historii Alicji, Białego Królika, Kota z Cheshire oraz Królowej Kier nie trzeba nikomu przedstawiać, warto jednak zaznaczyć, aby w księgarniach czy antykwariatach szukać wydań w oryginalnej wersji, opatrzonych przepięknymi ilustracjami.

4. Pięcioro dzieci i “coś”

Brytyjska pisarka Edith Nesbit jest autorką takich powieści jak „Ród Ardenów”, „Feniks i Dywan” oraz „Historia amuletu”. Jednak jej najbardziej znaną powieścią dziecięcą jest „Pięcioro dzieci i „coś””.

Bohaterami książki jest rodzeństwo – Janeczka, Baranek, Robert, Antea i Cyryl, które wakacje muszą spędzać na wsi pod opieką nielubianej Marty. Podczas zabawy w kamieniołomie znajdują jednak Piaskoludka, który obiecuje spełniać ich jedno życzenie dziennie.

pokrewne:  Wyprawka dla niemowlaka – co musi się w niej znaleźć?

Jak się jednak szybko okazuje, wymyślanie życzeń nie zawsze jest takie proste, a konsekwencje tak wspaniałe, jak dzieci to sobie wyobrażały. Dzieci szybko uczą się, że nie warto być najpiękniejszym, posiadać niezliczoną ilość złota czy umieć latać.

5. Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami

Uważajcie, ponieważ Wasze dzieci pod wpływem książki Clare Compton „Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami” mogą stać się głodne i domagać się pysznych, domowych smakowitości.

Ania i Kicia nagle zostają pod opieką ciotecznej babci, którą niezbyt dobrze znają. Jak się szybko okazuje, babcia jest właścicielką pachnącej łakociami cukierni, a dziewczynki zaczynają odkrywać zalety tej przymusowej przeprowadzki.

Co ciekawe, „Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami” została wydana w serii „Mistrzowie ilustracji”, dlatego można spodziewać się w niej przepięknych obrazków.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. MamaAmelki
    6 lutego 2019 at 7:30 pm

    Trzeba przyznać, że te „klasyki literatury dziecięcej” są o wiele bardziej wartościowe, niż większość współczesnych książek dla dzieci. Poza tym dziś rodzice często zapominają o tym, że czytanie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. A dodatkowo wzmacnia więź między rodzicem, a jego pociechą.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*