Dieta i Karmienie, Zdrowie dziecka

Zdrowe jedzenie, które możesz przygotować razem z dzieckiem – pomysły

zdrowe-jedzenie-ktore-mozesz-przygotowac-razem-z-dzieckiem-pomysly

Przekonywać dziecko do zdrowego jedzenia warto już od najmłodszych lat. Pociechy tym chętniej będą próbowały nowych dań, kiedy będą mogły uczestniczyć w ich przygotowaniu. Pomysłów na takie wspólne gotowanie jest całkiem sporo. Jakie przekąski i dania można przyrządzić razem z dzieckiem?

Wspólne gotowanie – od czego zacząć?

Gotowanie z dzieckiem warto zacząć od pomysłu. Tych na szczęście nie brakuje, Internet to ogromne źródło inspiracji, jeżeli chodzi o przygotowywanie dań. Pomysły na zdrowe śniadanie dla dziecka i rodzica dostępne są na wielu stronach parentingowych. Mając już wstępny plan na posiłek, warto zacząć od wspólnych zakupów. Najlepiej zrobić listę potrzebnych składników i pozwolić dziecku wybrać je w sklepie. Po powrocie można od razu przystąpić do przyrządzania posiłków. Jakie zdrowe potrawy i przekąski przygotować razem z dzieckiem?

Sałatka owocowa

Sałatka owocowa to właściwie klasyk. Wiele dzieci od tego rozpoczyna swoją kuchenną przygodę. Ewentualnie sałatkę można zamienić na owocowy szaszłyk. Co do wybrania składników, tu możliwości jest wiele. Dobór owoców powinien być uzależniony nie tylko od ich różnorodności i wartości odżywczych, ale i smaku dziecka. Najczęściej do takich sałatek kroi się banany, kiwi, truskawki, ananasy, winogrona, jabłka. To prawdziwa bomba witaminowa, której młode organizmy potrzebują najbardziej.

pokrewne:  Dieta ciężarnej - czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Zdrowe lody

Dzieci uwielbiają lody, niestety większość tych gotowych, dostępnych w sklepach, ma skład wątpliwej jakości. Jest jednak na to rada. Wystarczy mieć w domu owoce i kubeczki, w których będzie można zrobić lody. Tutaj przyda się pomoc osoby dorosłej, która pomoże w wyciśnięciu soku z owoców lub rozdrobni je w blenderze. Taką masę wystarczy przelać do małych pojemników, jeśli mamy to trzeba w środek włożyć patyczek i wstawić wszystko do zamrażarki na kilka godzin. Można też przygotować lody z samego soku, a ewentualnie dodać do kubeczka kilka kawałków owoców. Niezależnie od wybranej opcji, będą to znacznie zdrowsze lody, niż te ze sklepu.

Nowoczesne kanapki

Kto powiedział, że kanapki są nudne? Można przecież przygotować je na wiele sposobów, najważniejsze, by zawierały zdrowe składniki i zachęcały dziecko do jedzenia. Warto pokazać młodemu pomocnikowi, że kanapka to nie tylko chleb, masło i wędlina. Istnieje przecież tyle ciekawych i zdrowych zamienników. Niech dzieci spróbują same łączyć smaki tak, jak im to odpowiada. Dorośli mogą jedynie dać kilka wskazówek. Warto podsunąć dzieciom hummus, pokazać, że warto wykorzystać do posmarowania pieczywa awokado. Można też eksperymentować z rodzajami chlebów i bułek, dobrze też wypróbować pieczywo chrupkie. Warto też wspomnieć o dekorowaniu kanapek, ponieważ w ten sposób można przemycić nieco zdrowych składników w postaci warzyw czy ziół. Niech dziecko samo zadecyduje, czy chce udekorować swoją kanapkę natką pietruszki, szczypiorkiem czy rzodkiewką. Najważniejsze, żeby chciało testować nowe smaki i nie bało się tych eksperymentów w kuchni.

pokrewne:  Dieta ciężarnej - czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?
0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*