Nauka i Wychowanie

Pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach życia, co trzeba mieć w domu?

pielegnacja-noworodka-w-pierwszych-dniach-zycia-co-trzeba-miec-w-domu

Pojawienie się w domu noworodka to niemały stres dla rodziców i początek zmian, którym nie ma końca. Czy można się na to przygotować, a także jakoś to ułatwić? Tak! Wystarczy zaopatrzyć się wcześniej w podstawowe akcesoria do pielęgnacji noworodka. Co warto kupić?

Naturalne kosmetyki dla dzieci

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, delikatna, ma o wiele cieńszy naskórek, niż u starszych dzieci, czy dorosłych. Posiada też mniejszą ilość gruczołów potowych, co sprawia, że maluszek szybciej się przegrzewa. Dlatego we właściwy sposób należy o nią zadbać, a także ochronić przed słońcem.

Kosmetyki dla niemowląt, które przydadzą się w pierwszych dniach życia, to m.in. krem ochronny, łagodny szampon, puder, oliwka, a także krem na odparzenia. Ważne jest, aby każdy z nich posiadał atest oraz, co niemniej istotne, naturalny skład.

Substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, czy sztuczne detergenty podrażnią skórę niemowlęcia, mogą także spowodować wysypkę, plamy. Wskazówki o pielęgnacji noworodka znajdziesz w sieci, np. na https://mamaimaluch.pl, gdzie możesz doczytać na temat naturalnych kosmetyków dla niemowląt.

pokrewne:  Prezent na roczek – lista zabawek na pierwsze urodziny dziecka

Przewijak

Teraz przejdziemy już do akcesoriów, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem. Podstawowym gadżetem, niezbędnym w każdym domu, w którym pojawia się dziecko, jest przewijak. Można go umieścić na komodzie (lub zakupić komodę z przewijakiem), na łóżku, a także w każdym innym, wygodnym dla ciebie miejscu. Posiada wyższe boki, co zapobiega wypadnięciu przez niemowlę. Do tego jest wyposażony w łatwy w czyszczeniu pokrowiec – korzystając z przewijaka, unikniesz sytuacji, w której ulubiona kanapa zostaje całkowicie zniszczona podczas małego „wypadku” w trakcie przewijania.

Wanienka do kąpieli

Kolejną rzeczą, którą warto zakupić, jest wanienka do kąpieli. Może być samodzielnym akcesorium, a także stanowić nakładkę na wannę. Zwykle odradza się zakup małej wanienki, dla noworodków, ponieważ trzeba będzie szybko wymienić ją na większą. Można za to dokupić wkład, leżaczek kąpielowy, dzięki czemu wanienka stanie się bardziej uniwersalna.

Ciekawą alternatywą jest specjalne wiaderko, które umożliwia kąpiel w pozycji embrionalnej, naturalnej dla noworodka. Jego plusem jest dodatkowo to, że łagodzi bóle brzucha, a także kolki u najmłodszych.

Termometr elektroniczny

Niezbędnym gadżetem jest termometr elektroniczny, przy pomocy którego sprawdzisz, czy noworodek nie posiada podwyższonej temperatury. Nie zaleca się zakupu termometrów przykładanych do czoła, ponieważ są one najmniej miarodajne. Lepszym wyborem jest termometr, który wkłada się do ucha lub w postaci smoczka.

pokrewne:  Co zrobić, żeby dziecko spało całą noc?

Zestaw do obcinania paznokci dla niemowląt

Podczas pielęgnacji noworodka przyda ci się też zestaw do obcinania paznokci, który posiada niewielkie nożyczki z zaokrąglonymi końcami oraz cążki dla niemowląt. Zwróć uwagę na to, aby poszczególne elementy takiego kompletu było dobrej jakości, odporne na korozję, a ostrze nożyczek nie uszkadzało płytki paznokcia.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*