Nauka i Wychowanie

Metody nauki czytania. Jak nauczyć dziecko czytać?

metody-nauki-czytania-jak-nauczyc-dziecko-czytac

Nauka czytania jest procesem, który zarówno od rodzica, jak i dziecka wymaga ogromu cierpliwości, wysiłku i poświęcenia czasu. Warto więc znać metody, dzięki którym można to przyspieszyć. Chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko czytać? O tym poniżej!

Zanim dziecko zacznie czytać

Jako że nauka czytania realizowana jest dopiero w szkole, warto już przedszkolaka oswajać z tą ważną czynnością. Oczywiście, pamiętajmy, by nic nie było robione na siłę, a sam proces nauki przybierał formę ciekawej, dla malucha, zabawy. Podstawą nauki czytania, jest częste czytanie bajek lub wyraźne opowiadanie ciekawych historii, dzięki któremu maluch przyzwyczai się do obecności książek i osłucha się z językiem. Warto również dziecku pokazywać, początkowo litery, a później słowa. Wykorzystać do tego można kolorowe kartoniki z alfabetem, drewniane klocki z literkami czy magnesy, które można dowolnie przekładać.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Jeśli dziecko zapoznało się już z literami, warto rozpocząć ćwiczenie czytania prostych słów. Zaczynamy zawsze od najprostszych wyrażeń i stopniowo zwiększamy stopień trudności. Nie zapominajmy o tym, jak ważne są pochwały malucha. Pozytywne wzmacnianie jest niezwykle ważne i odgrywa istotną rolę w procesie nauki czytania, a dodatkowo motywuje także do dalszej pracy i doskonalenia warsztatu. Pamiętajmy także o tym, że nauka czytania może być procesem czasochłonnym i należy dać dziecku tyle czasu, ile potrzebuje do opanowania liter i słów. Pospieszanie i porównywanie do innych niczego nie zmieni, ba, może nawet zaszkodzić. Ucząc dziecko czytać, miejmy z tyłu głowy, że wytrwałość oraz cierpliwość, to dwa kluczowe aspekty podczas tego procesu.

Jakie są metody nauki czytania?

Wyróżnić możemy kilka metod nauki czytania, jednak często właściwą dobiera się na zasadzie prób i błędów. Do najpopularniejszych metod nauki czytania u dzieci możemy wyróżnić:

  • metodę globalną — polega ona na pokazywaniu maluchowi całych słów, a nie liter po kolei, dzięki czemu dziecko uczy się kształtów wyrazów, co z kolei przekłada się na zapamiętanie ich w tekście. Jest to metoda, którą stosuje się w początkowych etapach nauki czytania,
  • metodę fonetyczną — dziecko uczone jest zasad języka, co pozwala na odczytywanie słów przez rozpoznawanie danego dźwięku lub dźwięków reprezentujących poszczególne litery czy ich grupy,
  • metodę mieszaną — stanowi ona połączenie dwóch wcześniej opisywanych. Dzięki uczy się poprzez sposób mieszany zarówno rozpoznawania dźwięków, jak i zapamiętywania całych słów,
  • metodę sylabową — dziecko uczone jest, by odczytywać sylaby po kolei. W metodzie tej maluch uczony jest jak poprawnie dzielić słowa na sylaby oraz jak je poprawnie odczytywać.

Jak widać, nie ma jednego niezawodnego sposobu na naukę czytania u dzieci. Warto próbować różnych sposobów, nie zrażać się i motywować pociechę, dzięki czemu na pewno prędzej, lub później uda jej się opanować tę ważną sztukę.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*