Zdrowie dziecka

Kiedy wypadają zęby mleczne?

kiedy-wypadaja-zeby-mleczne

Każdy etap rozwoju dziecka jest bardzo istotny. Najpierw jest to czas, gdy dziecko zaczyna siadać, potem chodzić, mówić, rosną mu pierwsze zęby mleczne, które później zaczynają także wypadać zastępowane zębami stałymi. Kiedy właściwie wypadają mleczaki? Co warto wiedzieć, jak się do tego przygotować?

Czym są zęby mleczne?

Zęby mleczne to pierwsze uzębienie jakie posiada dziecko. Zazwyczaj zaczynają one wyrastać w okolicach 6 miesiąca życia, a pełen garnitur uzębienia dzoieci mają w wieku 3 lat. Jest ich także mniej – dzieci posiadają ich 20, po 10 w górnej i dolnej szczęce. Dopiero potem, gdy są zastępowane przez zęby stałe, jest ich więcej. Zęby mleczne różnią od stałych przede wszystkim wielkością – są mniejsze. Dodatkowo są one także bielsze i mają bardziej falowane brzegi. Proces zastępowanie mleczaków zębami stałymi jest całkiem naturalny i następuje on już na kilka lat po ukształtowaniu się pierwszego uzębienia.

Kiedy zęby mleczne zaczynają wypadać?

Pierwsze zęby mleczne mogą zacząć wypadać w okolicach 5 – 6 roku życia dziecka. Jest to właśnie okres, gdy mleczaki zaczynają być zastępowane przez zęby stałe, co rzecz jasna nie dzieje się od razu. Okres wymiany zębów może trwać długo, bo nawet kilka lat. Ostatnie zęby mleczne mogą wypaść nawet w okolicach 13 roku życia. Do tego właśnie czasu w szczęce dziecka znajdują się zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Co istotne, poszczególne zęby wypadają w innym czasie i najczęściej w takiej kolejności, w jakie zaczynały rosnąć. Z tego też powodu jako pierwsze wypadają jedynki, jako ostatnie trzonowce.

Chłopiec z brakiem uzębienia

Jak szybko powinny wypadać zęby mleczne?

Dla wielu z nas szybsza wymiana zębów z mlecznych na stałe wydaje się rozsądna, ale istotne jest to, by wypadały one zgodnie z kalendarzem, czyli w określonym czasie. Jeżeli dzieje się to zbyt szybko, należy zgłosić się z dzieckiem do stomatologa, ponieważ może to wpłynąć na nieprawidłowy rozwój zgryzu i wad mowy. Dlatego tak istotne jest, by z pociechą regularnie chodzić do dentysty, w celu kontrolowania stanu uzębienia i pilnować, by nowo wyrastające zęby były proste.

Co ważne, zdarza się, że niektóre zęby mleczne nie są zastępowane zębami stałymi. Dlaczego? Wypadają one tylko wtedy, gdy pod nimi znajdują się związki zębów stałych, które je wypychają, jeżeli ich nie ma, wówczas mleczaki pozostają na swoim miejscu. Wtedy też należy udać się do dentysty i nie próbować wyrywać go samodzielnie.

W jaki sposób usuwać mleczaki?

Najlepiej nie usuwać ich wcale i pozostawić wszystko swojemu naturalnemu biegowi. Zęby w końcu wypadną same i nie powinno się tego procesu przyspieszać, ponieważ może on zaszkodzić zębom stałym. Podstawowym zadaniem mleczaków jest utrzymywanie miejsca dla późniejszego uzębienia, dzięki czemu może ono rosnąć prawidłowo i prosto – przedwczesne wyrwanie pierwszego zęba może spowodować, że ten stały wyrośnie krzywo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mleczak chwieje się już na tyle mocno, że w każdym momencie może wypaść. Jeżeli z kolei ząb stały ma problem z przebiciem czy pojawia się stan zapalny, wtedy także należy udać się do stomatologa.

Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Przede wszystkim nie następuje to od razu po wypadnięciu zębów mlecznych. Zazwyczaj na ich pojawienie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni, bo tyle może zająć im przebicie się na zewnątrz, gdy będą już miały wystarczająco dużo miejsca, by rosnąć. Jeżeli jednak mleczaki zaczynają wypadać później lub zęby stałe mają problem z wyrośnięciem, trzeba to zgłosić lekarzowi i zdiagnozować przyczynę.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Korba
    25 lutego 2019 at 7:49 pm

    Chodzenie na regularne kontrole do dentysty jest bardzo ważne. Ząbki malucha czasami rosną jak chcą… Mojej córce nie wypadły jeszcze jedynki (mleczaki), a zaczęły już rosnąć jedynki (stałe) i musieliśmy mleczne zęby wyrywać „na szybko”.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*