Zabawa i Czas Wolny

Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

kiedy-i-jak-zaczac-uczyc-dziecko-jazdy-na-lyzwach

Jeśli Twoje dziecko wykazuje talenty sportowe, w tym głównie do jazdy na łyżwach, powinnaś zastanowić się, czy nie zapisać go na zajęcia z łyżwiarstwa. Ten sport wymaga wielu ćwiczeń i samodyscypliny, jednak jazda z rodzicami nigdy nie da tego, co profesjonalne treningi. W tym artykule podpowiemy, kiedy i jak uczyć dziecko jazdy na łyżwach.

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Teoretycznie im dziecko wcześniej zacznie naukę, tym lepiej. Łyżwiarstwo to sport wyczynowy, więc gdy Twoja pociecha ma 4-6 lat już możesz zapisać ją na zajęcia. Oczywiście wskazane jest, by wcześniej oswoić dziecko z lodem zabierając je na lodowisko.

Zastanów się jednak, czy Twoja latorośl ma predyspozycje do jazdy figurowej, jazdy szybkiej czy może chciałaby się sprawdzić w hokeju na lodzie. Niezależnie od dyscypliny, wiek około 5 lat to najlepszy czas, by zaznajomić swoje dziecko z tym sportem. Pamiętaj jednak, że młodsze pociechy nie powinny uprawiać łyżwiarstwa, ponieważ ich stawy są bardzo delikatne i podatne na urazy.

pokrewne:  Jesteś mamą? Zobacz jakie dodatki, zasiłki Ci przysługują?

dzieci na łyżwach

Jak wybrać sprzęt do jazdy na lodzie?

Prędzej czy później każdy rodzic, którego dziecko chce jeździć na łyżwach, stanie przed wyborem kupna odpowiedniego sprzętu, czyli butów i łyżew. Na akcesoriach do jazdy na lodzie nie powinno się jednak oszczędzać, sprzęt marnej jakości może tylko spowodować kontuzje i zniechęcić dziecko do dalszych prób.

Na rynku sporo jest łyżew do jazdy figurowej, w tym przeznaczonych też do nauki, lub tych hokejowych, które łatwo dopasować do zmieniających się wymiarów stopy dziecka. Wybierając obuwie, należy jednak pamiętać, by wkładka w bucie była od niej dłuższa o 0,5 cm. Łyżwy muszą być należycie zaostrzone przed jazdą, a mały sportowiec wyposażony w kask i rękawiczki.

łyżwy na nogach

Czym kierować się przy wyborze instruktora jazdy na łyżwach?

Łyżwiarstwo to dość wąska dyscyplina, dlatego znalezienie instruktora jazdy do łatwych nie należy. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na kwalifikacje trenera. Liczy się nie tylko doświadczenie, ale także samo podejście do nauczania. Instruktor powinien w stosunku do dziecka zachowywać się przyjaźnie, mieć z nim dobry kontakt i zachęcać do dalszych postępów na lodzie.

pokrewne:  Jak ubierać dziecko do przedszkola i co proponować do szkoły?

W samym sposobie nauczania ważne jest by dziecko miało poczucie świetnej zabawy, a nie przymusowych zajęć. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się tez indywidualna nauka jazdy na łyżwach. Na zorganizowane zajęcia zawsze przecież przyjdzie czas.

Jak powinna wyglądać nauka jazdy na łyżwach?

Kiedy dziecko zaczyna uczyć się jeździć na łyżwach, pełne jest niepokoju i różnego rodzaju obaw. Warto dlatego najpierw oswoić trochę malca z lodem, pokazać mu, że upadki są po to, by się z nich podnosić i próbować dalej. Na tym właśnie polega doskonała zabawa. Wprowadzenie odrobiny luzu do nauki jeszcze nigdy nie zaszkodziło, a doświadczony trener na pewno będzie miał tego świadomość.

Na pewno plusem jazdy na łyżwach jest utrzymanie równowagi i umiejętność koordynacji części ciała. Kiedy Twoje dziecko zacznie już jeździć, przestaniesz się obawiać o jego sylwetkę – łyżwiarstwo sprawia, że figura jest smukła, a ciało pełne gracji i harmonii. Przede wszystkim Twoja pociecha będzie dostarczała swojemu organizmowi niezbędnej dawki ruchu, co przełoży się na jej zdrowie i w tym też na kondycję.

pokrewne:  Seriale dla dzieci. Jaki serial rysunkowy obejrzeć z dzieckiem?
0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*