Zabawa i Czas Wolny, Zdrowie dziecka

Jak ubierać niemowlaka zimą?

jak-ubierac-niemowlaka-zima

Dzieci, które przyszły na świat w zimie, nie mają lekko. Zanim przyjdzie czas na pierwszy spacer, muszą poczekać, aż będzie trochę cieplej. Mamy takich noworodków mogą mieć problem z odpowiednim ubraniem malca w chłodniejszych miesiącach. Podpowiadamy zatem jak ubrać noworodka zimą.

Jak powinno się ubierać noworodka w zimie?

Oczywiście jeśli jesteś mamą, chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, ale pamiętaj, że ubierając go za ciepło możesz wyrządzić mu więcej krzywdy niż pożytku. I co równie ważne, nie warto ubierając malucha zdawać się na rady nadopiekuńczych babć i ciotek, które uważają, że powinnaś mu założyć jeszcze jedną parę ubrań. Najlepiej samej wyciągnąć wnioski, obserwując czy maluchowi nie jest za ciepło lub za zimno.

Jak sprawdzić, czy malec jest dobrze ubrany?

Nigdy nie sprawdzaj czy dziecku jest za zimno, czy za ciepło, dotykając ręką jego policzka. Niczego tym nie osiągniesz. Powinnaś sprawdzić temperaturę dziecka dotykając mu ręką do karku. Zimna skóra świadczy o tym, że Twoje dziecko marznie, natomiast sucha, spocona i gorąca oznacza, że ubrałaś malca za grubo. Niestety efektem przegrzania może być wysyp potówek lub przeziębienie wywołane efektem owiania.

pokrewne:  Różowe mamy, czy "różowa" mama do dobry wzór dla dziecka, jakie ramy?

Jakie ubranka wybrać na zimowy spacer?

Pierwszą warstwę ubranka dziecka powinny stanowić body lub koszulka z długim rękawem i rajstopki. Kolejną warstwą powinny być dresowe spodenki, polarowa bluza, sweterek lub jednoczęściowy pajacyk. Na wierzch powinnaś założyć dziecku kombinezon – jeśli stópki mają pozostać odkryte, przyda się kolejna para skarpetek. Nie zapomnij o polarowej czapce i rękawiczkach. Kaptur zakładaj tylko wtedy, kiedy zauważysz, że niemowlę marznie. Nie opatulaj szczelnie szalikiem twarzy dziecka – zbierająca się para wodna może zamarzać i powodować odmrożenia.

dziecko opatulone na zimę

Na co jeszcze zwrócić uwagę ubierając niemowlę zimą?

Ubierając niemowlaka na zimowy spacer, załóż mu o jedną warstwę ubrań więcej niż sama masz na sobie. Staraj się ubierać dziecko na cebulkę, tak abyś mogła, w razie gdy malcowi zrobi się za ciepło, zdjąć sweterek czy bluzę. Na spacer zabierz tez ze sobą kocyk – w razie czego będziesz mogła okryć nim maluszka. Wybieraj, mimo mroźnej zimy, ubrania przewiewne i z naturalnych tkanin. Najlepiej sprawdzi się tutaj organiczna bawełna.

Jak radzić sobie podczas przerw w spacerowaniu?

Zdarzają się sytuacje, że musisz coś załatwić, wejść do sklepu, na pocztę. Temperatura gwałtownie się zmienia, a Ty nie wiesz co robić. Najlepiej odepnij wtedy dziecku kurtkę czy kombinezon, zdejmij szalik i czapkę. Możesz także zdjąć kocyk, którym opatulony jest maluszek. Pamiętaj, że nagłe zmiany temperatury to szok dla organizmu niemowlaka, staraj się więc go nie przegrzewać za wszelką cenę.

pokrewne:  Grudniowe, styczniowe maluchy – jak ubrać niemowlę zimą na wyjście ze szpitala?

Wychodząc na spacer w mroźnym dniu, dopilnuj, by i skóra Twojego dziecka była dobrze „otulona”. 15-20 minut przed wyjściem posmaruj buźkę malca kremem natłuszczającym, najlepiej skomponowanym z naturalnych składników. Skóra niemowlaka pod wpływem niskiej temperatury narażona jest na odmrożenia. Po przyjściu ze spaceru zmyj warstwę natłuszczającą wacikiem nasączonym przegotowaną wodą.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Werka
    25 lutego 2019 at 8:01 pm

    Takiego maluszka łatwo przegrzać, a to może być bardzo niebezpieczne! Niestety czasem babcie nie dają za wygraną…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*