Nauka i Wychowanie

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, bez rodziców?

jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku-bez-rodzicow

Chcesz nauczyć dziecko spać w swoim pokoju, ale ono co noc przychodzi do łóżka rodziców? Nauka spania samemu może stanowić wyzwanie nie tylko dla małego człowieka, ale także dla mamy czy taty. Wiele zależy od dziecka i podejścia rodziców do tematu. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby Twój maluch chętniej zasypiał we własnym łóżeczku.

Dlaczego dziecko nie chce spać bez rodziców?

To może być prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy Twój maluch posiada silną potrzebę bliskości. Jednak przyczyn, które przeszkadzają małemu człowiekowi w samodzielnym zaśnięciu, może być kilka.

Już niemowlaki między 3 a 6 miesiącem życia mogą spać w swoim łóżeczku, jednak często małe dzieci odczuwają silną więź z rodzicami i potrzebują ich bliskości. Odtrącanie malucha jest dużym błędem, ponieważ dopiero poznaje on świat, a odepchnięcie przez mamę czy tatę może skutkować pozbawieniem go poczucia bezpieczeństwa.

Innymi z powodów, przez które dziecko ma problemy z zasypianiem we własnym pokoju, są okres ząbkowania lub proces odstawienia od piersi. Dotyczy to szczególnie maluszków w wieku do około 2 lat, gdy w ciele małego człowieka zachodzi wiele zmian. Natomiast w przypadku nieco starszych dzieci mogą to być koszmary, zbyt dużo wrażeń w ciągu dania czy też zwyczajny strach przed przebywaniem samemu w ciemności.

Jak przygotować dziecko do spania w łóżeczku?

Warto je wcześniej do tego przygotować emocjonalnie. Wytłumacz mu, że jest na tyle duże, by spać bez rodziców. A jeśli tylko będzie miało potrzebę, to zawsze może na chwilę przyjść się przytulić.

Zaangażuj dziecko w proces aranżacji pokoju i pozwól mu wybrać łóżko lub pościel. Dzięki temu maluch będzie miał poczucie, że to miejsce należy do niego. Zachęć dziecko do położenia się w łóżeczku w ciągu dnia, wtedy mały człowiek przekona się, że jest to bezpieczna przestrzeń.

Postaw w pokoju dziecka lampkę, którą włączy wieczorem przed zaśnięciem lub w nocy, gdy się przestraszy. Lamka może mieć kształt zwierzątka albo posiadać hologram, rzucający cień na ścianę lub sufit.

Jak nauczyć dziecko spać samemu w pokoju?

Zacznij przygotowywać malucha do snu, zanim położy się do łóżeczka. Wieczorem zaproponuj dziecku wyciszające zabawy, takie jak czytanie czy układanie klocków. Po kąpieli przebierz maluszka w piżamkę i zaprowadź do jego pokoju. Możesz położyć się obok niego lub usiąść przy jego łóżku. Przeczytaj dziecku bajkę na dobranoc, opowiedz historię lub włącz relaksującą muzykę.

Stopniowo zwiększaj dystans między Tobą a łóżeczkiem malucha, cały czas zapewniając dziecko, że jesteś blisko. Zostań z dzieckiem do momentu, aż zaśnie. W późniejszym czasie możesz po opowieści na dobranoc, zostawić włączoną lampkę i wyjść z pomieszczenia, mówiąc maluchowi, że zajrzysz do pokoju za kilka minut. Pamiętaj, aby dotrzymywać słowa, wtedy dziecko będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie.

Nauka spania bez rodziców to często długotrwały proces, podczas którego trzeba być cierpliwym i nawet w nocy wielokrotnie odprowadzać małego człowieka do jego łóżka. Jeśli maluch boi się spać samemu, może mieć przy sobie ulubionego pluszaka, dzięki któremu poczuje się pewniej.

2 Comments
Udostępnij

2 Comments

  1. Paweł Lenart
    7 listopada 2022 at 12:58 pm

    U nas nie było żadnego problemu, dziecko samo zapragnęło szybko być samodzielne, obrażało się nawet jak proponowaliśmy bajki na dobranoc :p Stwierdził, że jest duży i samodzielny i już 😛

  2. Patrycja
    5 stycznia 2023 at 12:29 pm

    Jezu….. Nasza córa to nas długo nie chciała opuścić, nic na nią nie działało. Dopóki nie poszła do przedszkola, a tam dzieci się chwaliły, że spią same 😛

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*