Nauka i Wychowanie

Jak nauczyć dziecko mówić? Kiedy niemowlę zaczyna mówić?

jak-nauczyc-dziecko-mowic-kiedy-niemowle-zaczyna-mowic

Rodzice zwykle nie mogą się doczekać, aż ich maluch wypowie pierwsze słowa. Gdy dziecko powie „mama” lub „tata” radości i oklaskom nie ma końca. Kiedy właściwie można się spodziewać pierwszych słów maluszka? Jak prawidłowo wspierać rozwój mowy u niemowlaka? Poznaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym Twoje dziecko może szybciej nauczyć się mówić.

Kiedy niemowlę zaczyna mówić?

Rozwój mowy zaczyna się u dziecka bardzo wcześnie, ponieważ już w okolicach 2-3 miesiąca życia z ust niemowlaka padają pierwsze dźwięki. Ten etap jest nazywany głużeniem, a dziecko wydaje dźwięki nieświadomie. Kiedy maluch kończy 6-7 miesiąc, wchodzi w etap gaworzenia i powtarza dźwięki, które docierają do niego z otoczenia. Są one najczęściej zlepkiem tak samo brzmiących sylab: „pa-pa”, „ma-ma”, „la-la”, „am-am”.

To kiedy dziecko zaczyna mówić, jest kwestią indywidualną dla każdego malucha, jednak zazwyczaj w okolicach pierwszego roku wypowiada on pierwsze zrozumiałe dla innych słowa. Kiedy dziecko zaczyna mówić mama? Między 10 a 18 miesiącem życia maluszek potrafi już powiedzieć kilka prostych słów — np. „tam”, „daj”, „bam”, a także „mama”, „tata”, „baba” czy „dziadzia”. Między pierwszym a drugim rokiem życia nauka mowy u dziecka nabiera rozpędu, więc w okolicach drugich urodzin maluch potrafi już skonstruować proste zdania.

Jak nauczyć dziecko mówić?

Przede wszystkim należy być cierpliwym. Nabywanie umiejętności mowy jest procesem, który wymaga czasu. Postaraj się jak najwięcej mówić do dziecka i opowiadać, co właśnie robisz. Zachęcaj maluszka do reakcji i prowadź z nim rozmowę. Chociaż nie zawsze odpowiada, na pewno rozumie, co do niego mówisz.

Nie poprawiaj dziecka, kiedy nazywa rzeczy i czynności po swojemu. Nie powtarzaj też jego określeń i nie używaj zdrobnień. W ten sposób dziecko mogłoby nauczyć się zniekształconej wymowy. Daj znać maluchowi, że rozumiesz, o co mu chodzi i podczas rozmowy z nim używaj poprawnych nazw. Słuchaj, kiedy dziecko zaczyna mówić i udzielaj wyczerpujących odpowiedzi w prostych zdaniach. Nie zmuszaj maluszka do powtarzania za sobą słów ani całych wyrażeń.

Jak nauczyć dziecko mówić poprzez zabawę?

Dzieci uwielbiają zabawę, a wtedy najszybciej nabywają nowe umiejętności. Zachęć swojego malucha do nauki mówienia w nieszablonowy sposób. Możecie razem śpiewać piosenki, tańczyć i się wygłupiać. Kiedy dzieci zaczynają mówić, próbują powtarzać zasłyszane słowa.

Wspólne czytanie książek jest również świetnym sposobem na poszerzenie słownictwa małego człowieka. Możesz też razem z dzieckiem oglądać obrazki i kiedy któraś z ilustracji przykuje jego uwagę, opowiadać mu, co się na niej dzieje.

Dobrym sposobem na rozruszanie narządów mowy są także ćwiczenia przed lustrem. Spróbujcie razem robić kółka językiem, prychać czy układać usta w różne kształty.

Wybierz się z maluchem na spacer i pozwól mu poznawać świat. Nazywaj napotkane po drodze zjawiska i opowiadaj o nich dziecku, a na pewno będzie Cię słuchać z entuzjazmem i próbować nadawać im własne określenia.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Murphy
    6 lutego 2023 at 11:23 am

    Jak moje dziecko uczyliśmy mówić, to przede wszystkim skupiliśmy się na powtarzaniu, a więc dużo do niego mówiliśmy. Moim zdaniem słowo mówione jest bardzo ważne w rozwoju

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*