Ciąża i Poród, Zdrowie dziecka, Zdrowie Mamy

Czy koronawirus zagraża ciąży, czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona, czy dziecko może zarazić się od matki?

czy-koronawirus-zagraza-ciazy-czy-kobieta-w-ciazy-jest-bardziej-narazona-czy-dziecko-moze-zarazic-sie-od-matki

Epidemia koronawirusa to stresujący czas, zwłaszcza dla przyszłych matek, które boją się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Czy te obawy są uzasadnione? Sprawdzamy, czy koronawirus zagraża ciąży oraz jakie mogą być konsekwencje zarażenia się dla płodu.

Koronawirus a ciąża

Na początku musimy podkreślić, że obecnie brak jest dostatecznie dużo badań, aby móc z całą pewnością stwierdzić, jak dużym zagrożeniem jest koronawirus dla zdrowia matki oraz płodu. Ponadto lekarze nie są zgodni co do tego, czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na zachorowanie.

Pewne jest natomiast, że ze względu na zmiany w układzie odpornościowym podczas ciąży mogą wpływać na zwiększenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby tak jak w przypadku innych, zbadanych już zakażeń układu oddechowego.

A w jaki sposób wpływa to na rozwijający się płód? I tu odpowiedź jest niejednoznaczna i jak zwykle, to zależy. COVID-19, przebiegający bezobjawowy, zwykle nie zagraża życiu dziecka. Największym zagrożeniem jest wysoka gorączka w czasie pierwszego trymestru ciąży, wtedy ważne jest, aby nie zapobiec gwałtownemu podwyższaniu się temperatury. Konsekwencją zaniechania w tym zakresie może być poronienie.

pokrewne:  Spacer w chuście czy w wózku? Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

Czy dziecko może się zarazić od matki wirusem SARS-CoV-2?

Jak wiadomo, koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a więc poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Nie ma natomiast badań potwierdzających, że kobieta w ciąży jest w stanie zarazić płód czy noworodka w czasie ciąży.

Pocieszające jest natomiast to, że dotychczas nie potwierdzono przypadków urodzenia dziecka zarażonego koronawirusem. Lekarze badający zarówno wody płodowe, jak i mleko matki zarażonej wirusem, nie wykryli w nich obecności SARS-CoV-2.

Jednak, co istotne, matka może po urodzeniu dziecka zarazić je… drogą kropelkową. Dlatego podpowiadamy, jaka jest profilaktyka w przypadku koronawirusa oraz jak chronić noworodka.

Profilaktyka kobiet w ciąży przed koronawirusem

Ze względu na niedostateczną ilość badań, pokazujących wpływ koronawirusa na przebieg ciąży oraz zdrowie dziecka, wciąż jednym z najlepszych sposobów jest profilaktyka. W przypadku kobiet jest ona taka sama, jak dla całego społeczeństwa. O co należy zadbać?

Podstawą jest regularna oraz częsta dezynfekcja rąk. Należy je myć wodą z mydłem, a także środkami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Obowiązkowo, trzeba robić to po każdym powrocie do domu.

pokrewne:  Jesteś mamą? Zobacz jakie dodatki, zasiłki Ci przysługują?

Poza domem należy zachować bezpieczny odstęp od innych ludzi, wynoszący min. 2 m. Zaleca się, aby unikać miejsc publicznych. Co istotne, trzeba także uważać, aby rękoma nie dotykać twarzy, zwłaszcza okolic oczu, ust i nosa.

COVID-19 a opieka nad dzieckiem

Jak już wcześniej wspominaliśmy, matka zakażona SARS-CoV-2, może zarazić swoje dziecko drogą kropelkową. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, należy dokładnie myć ręce przed każdym dotknięciem noworodka.

Specjaliści zalecają, aby w trakcie karmienia piersią zakładać maseczkę ochronną. Najbezpieczniej byłoby korzystać z laktatora, dzięki czemu odciągnięty pokarm może podawać osoba zdrowa. Przy czym, przed jego użyciem, również należy zdezynfekować ręce.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*