Nauka i Wychowanie

4 sposoby, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

4-sposoby-jak-nauczyc-dziecko-tabliczki-mnozenia

Tabliczka mnożenia to zmora dużej części uczniów. Może ona stanowić problem, ponieważ uczona jest w dość nieintuicyjny sposób. Samo opanowanie pamięciowe danych z tabelki nie zachęca do samodzielnego myślenia. Warto więc poznać 4 sposoby, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w sposób, który nie zniechęci go do dalszej nauki.

1. Sposób dodawania na palcach

Początek nauki zawsze jest najcięższy. Pomagając naszym pociechom w nauce, warto więc przeanalizować, czym dokładnie jest to, czego się od nich wymaga. Jak wynika z samej nazwy, tabliczka mnożenia polega na pomnażaniu określonych wartości. Można to rozumieć również jako dodawanie określonych liczb do siebie. Właśnie dlatego to jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia należy zacząć od nauki poprawnego dodawania, zaczynając od dodawania na palcach.

2. Sposób mnożenia na palcach

Kiedy dziecko będzie już zaznajomione z metodą dodawania na palcach, łatwo przejść do prostego mnożenia na palcach. Jest to dobry sposób na to jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 50., a nawet wyżej. Podstawą jest tu zasada, że każda zaciśnięta pięść równa się 5, a dodanie palca powiększa wynik i 1.

Dodając palce wystawione obu rąk, otrzymujemy wartość dziesiętna, a dodając palce zgięte, wartość jedności. W młodszym wieku sposób ten jest również nauką tabliczki przez zabawę. Jest tak, ponieważ wizualizacja wyników na palcach może dawać dziecku wiele satysfakcji.

3. Sposób mnożenia pisemnie

Sposób pisemny sprawdzi się najlepiej w przypadku kiedy dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia. Rozpisanie równania jest metodą pozwalającą na lepsze uporządkowanie rachunku, bez konieczności jego zapamiętywania. Mnożenie pisemne polega na zapisaniu obu liczb równania i mnożenie kolejnych cyfr mnożników przez siebie. Operacje te zakładają zapisywanie głównie wartości jednostkowych każdego z wyników, przy czym wartości dziesiętne dodawane są do kolejnego elementu mnożenia.

Przykładowo, przy mnożeniu 2 przez 12 najpierw wykonujemy równanie 2X2, którego wynik zapisujemy w pozycji jedności. Następnie wynik równania 2X1 zapisujemy w pozycji dziesiątek, co daje poprawny wynik 24.

4. Sposób na mnożenie w pamięci

Łatwym sposobem na mnożenie w pamięci jest metoda podobna do poprzednich, którą prowadzimy w pamięci. Przydaje się ona przy mnożeniu przez wyższe liczby, np. przez 8. Ten sposób na tabliczkę mnożenia polega na rozbijaniu większych mnożników na mniejsze. Mnożąc 12 przez 8, łatwiej będzie najpierw pomnożyć 12 przez 2. 24 dalej mnożymy przez 2, ponieważ 2X2 daje 4. Następnie 48 mnożymy ostatni raz przez 2, ponieważ 4X2 jest równe początkowemu 8. Ostatecznie uzyskujemy więc poprawny wynik 96.

Te 4 sposoby, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia nie są więc aż tak skomplikowane. Warto z nich skorzystać kiedy dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia. Sposoby te są warte uwagi głównie dlatego, że wychodzą poza standardowe wykuwanie na pamięć, które nie zachęca najlepiej do nauki.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Wiola
    3 lutego 2023 at 12:14 pm

    Ja jak byłam młoda to tabliczki mnożenia uczyłam się śpiewając 😀 Tylko tak mi wchodziła do głowy, żadne kucie na blachę nie dawało rady.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*