Nauka i Wychowanie

Jak nauczyć dziecko raczkować, jakie zabawy w tym pomogą?

jak-nauczyc-dziecko-raczkowac-jakie-zabawy-w-tym-pomoga

Twój maluch czuje się swobodnie w pozycji leżącej na brzuszku i chętnie się w niej bawi? Chcesz zachęcić go do większej aktywności, by podjął próby raczkowania? Podpowiemy Ci, jak wspierać rozwój motoryczny dziecka i zmotywować je do czworakowania.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to kolejny etap rozwoju motorycznego dziecka następujący po pełzaniu. Okno rozwojowe w przypadku czworakowania jest dosyć szerokie. Większość maluchów zaczyna raczkować około 8 lub 9 miesiąca życia. Są oczywiście dzieci, które opanowują tę umiejętność nieco wcześniej oraz takie czworakujące dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Ta rozbieżność wynika z indywidualnego tempa rozwoju maluszków.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Zazwyczaj kiedy dziecko zaczyna pełzać, w ciągu kilku tygodni podejmuje też próby przemieszczania się na czworakach. By zachęcić dziecko do raczkowania, warto stworzyć korzystne dla małego człowieka warunki, które będą sprzyjały poruszaniu się na czworakach.

Zadbaj o to, by dziecko nie ślizgało się podczas podejmowania prób raczkowania. To może znacznie utrudniać ten rodzaj aktywności ruchowej. Łatwiej będzie maluszkowi na początku czworakować na piankowej macie lub miękkim dywanie. Dodatkowo pierwsze próby raczkowania często kończą się utratą równowagi, więc miękkie podłoże zamortyzuje upadki dziecka.

Baw się z maluszkiem jak najczęściej na podłodze, aby mały człowiek oswoił się z przebywaniem na otwartej przestrzeni i czuł się bezpiecznie. Nie naciskaj, aby maluszek zaczął czworakować, ponieważ prawdopodobnie ten moment nastąpi naturalnie.

Kiedy dziecko raczkuje, oznacza to, że jego ośrodkowy układ nerwowy jest prawidłowo rozwinięty. Do podjęcia prób przemieszczania się na czworakach potrzeba również odpowiedniego napięcia mięśni. Jeśli mały człowiek chętnie czworakuje, to znaczy, że interesuje się otaczającym go światem, a jego rozwój psychomotoryczny przebiega w prawidłowy sposób.

Jakie zabawy zachęcają dziecko do raczkowania?

Możesz wykorzystać kilka pomysłów na zabawę ze swoją pociechą, aby zmotywować dziecko do podjęcia większej aktywności. W końcu maluchy najszybciej nabywają umiejętności podczas zabawy.

  • Połóż ulubioną zabawkę Twojego dziecka w pewnej odległości od niego, aby nie mogło dosięgnąć jej rączką i spróbuj zwrócić jego uwagę na przedmiot. Maluszek będzie musiał trochę się nagimnastykować, by zdobyć zabawkę. Podobną propozycją zabawy wspierającej rozwój motoryczny jest przemieszczający się obiekt (samochodzik lub piłka), za którym dziecko może podążać. Maluszek będzie mocno zmotywowany, aby dogonić zabawkę.
  • Ciekawą możliwością zabawy z małym człowiekiem jest położenie na podłodze przedmiotów, które wydają interesujące dla maluszka dźwięki lub posiadają nieregularną teksturę — np. szeleszczący papier, folia lub pianka. Ta forma aktywizacji zapewni dziecku dodatkowe doznania sensoryczne.
  • Wykorzystaj do zabawy lusterko. Zmieniaj jego położenie, a maluszek, aby zobaczyć swoje odbicie, będzie musiał przemieścić się w jego stronę.

Pamiętaj, że aby prawidłowo wspierać rozwój motoryczny swojego dziecka, nie trzeba go poganiać. Towarzysz mu podczas nabywania nowych umiejętności, a Wasze wspólne chwile będą wyjątkowe.

1 Comments
Udostępnij

1 Comments

  1. Mama
    27 stycznia 2023 at 7:13 am

    Mojej córce w raczkowaniu pomogły zabawki, którymi była zainteresowana. Stopniowo je od niej odsuwaliśmy, a ona próbowała je złapać i tak jakoś poszło 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*