Jeśli szukasz gotowego schematu, jak postępować z dzieckiem z autyzmem, to niestety takiego nie znajdziesz. Każdy maluch jest inny, podobnie jak zaburzenia, z którymi się boryka, więc trudno jednoznacznie wskazać, co na pewno zadziała w danej sytuacji. Warto jednak postawić na uważną obserwację zachowania brzdąca i poznaje jego rytuałów. Oto kilka wskazówek, jak uspokoić dziecko z autyzmem.
- Mów spokojnym tonem głosu
- Odizoluj dziecko autystyczne od denerwujących go bodźców
- Przenieś uwagę na inną czynność lub przedmiot
- Przygotuj dziecko autystyczne na zmiany
1. Mów spokojnym tonem głosu
Mówienie do malucha autystycznego spokojnym tonem głosu jest kluczowe w procesie odzyskiwania przez niego równowagi w napiętych sytuacjach. Czasem stanowi to nie lada wyzwanie, ponieważ ataki szału dziecka z autyzmem mogą mocno nadwyrężać cierpliwość rodzica, zwłaszcza jeśli dochodzi do nich w miejscach publicznych. Jednak Twój wewnętrzny spokój zdecydowanie będzie miał pozytywny wpływ na malucha i może pomóc mu szybciej się uspokoić.
2. Odizoluj dziecko autystyczne od denerwujących go bodźców
Dziecko z autyzmem jest bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce napływające do niego z otoczenia. Ich nadmiar może doprowadzić do niekontrolowanego rozładowania emocji, dlatego w pierwszej kolejności spróbuj odizolować malucha od tego, co go niepokoi. W ten sposób pomożesz mu się uspokoić i unikniesz największego kryzysu.
3. Przenieś uwagę na inną czynność lub przedmiot
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak uspokoić dziecko z autyzmem, gdy ma ono wybuch agresji. Dobrym pomysłem może być przeniesienie jego uwagi na prostą czynność lub skupienie jej na jakimś przedmiocie. Maluchy autystyczne lubią określone schematy, dlatego w chwilach zdenerwowania wykonywanie powtarzalnych ruchów może pomóc im rozładować nagromadzone emocje.
Jak reagować na agresję dziecka autystycznego? Nawiąż z nim kontakt poprzez wydawanie prostych poleceń — np. „wstań”, „usiądź”, „powtarzaj za mną” — a następnie poproś malucha o wykonywanie jakiejś schematycznej czynności — np. ściskania i rozluźniania pięści, klaskania w dłonie w określonym rytmie, uderzania dłońmi o kolana. Wykonuj ruchy razem z dzieckiem, aby zachęcić je do powtarzania. Możesz także dać maluchowi przedmiot, który będzie mógł ściskać, gdy poczuje się zdenerwowany lub poprosić go o rozładowanie złości na kartce papieru — poprzez zgniatanie jej lub dynamiczne rysowanie.
4. Przygotuj dziecko autystyczne na zmiany
Codzienność malucha z zaburzeniami społecznymi zwykle przebiega według określonych schematów, a pojawienie się jakichkolwiek zaburzeń może wyprowadzić go z równowagi. Dziecku z autyzmem znacznie trudniej jest przystosować się do nowego środowiska czy też odnaleźć się w danej sytuacji, dlatego dobre rozwiązanie stanowi informowanie go o zmianach z wyprzedzeniem.
Jak rozmawiać z dzieckiem autystycznym? Podejmuj temat zamian kilkukrotnie w miejscach i sytuacjach, które kojarzą się maluchowi z poczuciem bezpieczeństwa. Uważnie obserwuj reakcję dziecka, jednak nie drąż tematu, jeśli przejawia ono zaniepokojenie lub zdenerwowanie. Po prostu wróć do sprawy za jakiś czas. Przygotowywanie dziecka z autyzmem na zmiany jest w rzeczywistości procesem wypracowania kolejnego schematu.
Warto także zasięgnąć wiedzy na temat metod pracy z dzieckiem autystycznym w szkole lub ośrodku terapeutycznym. Jakie znasz jeszcze inne sposoby na uspokojenie malucha z zaburzeniami społecznymi? Podziej się swoją wiedzą w komentarzu.
Apoloniusz
6 marca 2023 at 10:28 amZ mojego doświadczenia spokojny ton głosu to jeden z najlepszych sposobów na to, jak uspokoić dziecko z autyzmem. Poza tym ćwiczenie spokojnego tonu głosu przydaje się we wszystkich aspektach życia!
Anita
14 marca 2023 at 10:38 amSpokojny głos nigdy nie działa, przynajmniej u mnie…. U nas dobrze sprawdza się kołdra obciążeniowa 9kg. Dziecko się wtedy powoli uspokaja.
sisi
15 marca 2023 at 9:09 amPewnie ciężko jest uspokoić dziecko z autyzmem, ale pewnie spokojne mówienie do niego i odcięcie od drażniących bodźców będzie ok 🙂