Rozrywka i Kultura

Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

kiedy-zdecydowac-sie-na-rozwod-a-kiedy-na-separacje

Podjęcie decyzji o zakończeniu związku małżeńskiego nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, że należy zadecydować, czy orzeczony ma być rozwód, czy wyłącznie separacja. A jakie są różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami? I jakie niosą za sobą skutki prawne?

Separacja a rozwód

Zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji, występuje zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Inne są jednak procedury podczas postępowania sądowego oraz konsekwencje prawne. Adwokat rozwodowy, np. adwokatrodzinny.wroclaw.pl, wyjaśni różnice między rozwodem a separacją, dlatego jeśli masz wątpliwości, warto zgłosić się do kancelarii prawnej. My natomiast postaramy się nakreślić ten temat.

Separacja

Separacją nazywany jest faktyczny lub formalny rozkład pożycia małżeńskiego. W przypadku, gdy sprawa kierowana jest do sądu, mamy do czynienia z separacją formalną. Może być ona orzeczona na zgodny wniosek obu małżonków lub wniosek o separację składany tylko przez jednego z nich. Wtedy sąd orzeka, kto jest winny rozkładu pożycia.

Trzeba natomiast podkreślić, że separacja nie oznacza rozwiązania związku małżeńskiego. Przez to jej uzyskanie jest znacznie łatwiejsze, ponadto nie wymaga zgody współmałżonka. I choć pozew o separację nie jest trudno złożyć, gdy w grę wchodzą małoletnie dzieci, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy prawnika podczas ustalania, kto będzie sprawować nad nimi opiekę.

pokrewne:  Kiedy zgłosić się na badania prenatalne?

Na separację najczęściej decydują się małżeństwa, które nie są gotowe na rozwód. Często mają nadzieję, że związek uda się naprawić, wymaga to jednak czasowego oddalenia się od siebie. Separacja może być również orzeczona, gdy współmałżonek nie zgadza się na rozwód lub gdy sąd nie wyraził na niego zgody.

Rozwód

Rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem związku małżeńskiego na żądanie jednego lub obojga małżonków. I tutaj wyróżnia się dwa jego typy: z orzekaniem o winie lub bez. Jeśli małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, to zrzekają się praw roszczeniowych w stosunku do drugiej osoby. Takie sprawy, zwłaszcza jeśli małżeństwo było bezdzietne, zwykle są dużo prostsze do przeprowadzenia, nie wymagają nawet pomocy adwokata. Chyba, że nie ma porozumienia w zakresie podziału majątku po rozwodzie.

Konsekwencją rozwodu z orzekaniem o winie jest zasądzenie alimentów na rzecz poszkodowanego współmałżonka. Wymaga to przedstawienia dowodów jasno wskazujących na to, kto jest winien rozpadu pożycia małżeńskiego, co nierzadko wiąże się z trudnym, wyniszczającym emocjonalnie procesem. Wtedy wsparcie adwokata okazuje się być nieocenione.

pokrewne:  Jak przygotować pokój noworodka? Co jest niezbędne, a co warto mieć?

Należy podkreślić, że rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem, którego konsekwencją jest to, że dotychczasowi współmałżonkowie stają się wobec siebie obcy pod względem prawnym.

Podstawowe różnice między rozwodem a separacją

Rozwód oznacza rozwiązanie związku małżeńskiego, separacja nie i to jest podstawowa różnica między tymi terminami. W związku z tym, jeśli orzeczona zostanie separacja, nie ma możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego przez żadnego ze współmałżonków. Nie daje to również prawa do tego, aby powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Ponadto osoby pozostające w separacji są prawnie zobowiązane do udzielania wzajemnej pomocy, jeśli nastąpi taka konieczność.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*