Nauka i Wychowanie

Gra w szachy – korzyści, zalety. Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?

gra-w-szachy-korzysci-zalety-dlaczego-warto-uczyc-dzieci-gry-w-szachy

Duża mówi się o tym, że szachy to gra niosąca za sobą wiele korzyści, od najmłodszych lat. W praktyce jednak to uogólnienia, które nie do każdego trafiają. Dlatego my dziś przedstawimy konkretne korzyści, dla których warto zachęcić dzieci do nauki gry w szachy.

Gra w szachy – zalety

Będzie o zaletach tej gry, ponieważ my… żadnych wad nie widzimy. Gra w szachy uczy logicznego myślenia, planowania, zdrowej rywalizacji (szachydladzieci.pl), pomaga w nauce innych przedmiotów, w szczególności ścisłych. Dlaczego? Zaraz się przekonasz.

To, co jest potrzebne podczas rozgrywek, to cierpliwość i samodyscyplina. Każdy ruch ma znaczenie, pokazuje, że ważne jest nie tylko planowanie oraz strategiczne myślenie, ale także odpowiedzialność za konsekwencje niewłaściwego kroku. Z jednej strony szachy rozwijają koncentrację, oraz, jak już napisaliśmy, wspomagają naukę przedmiotów ścisłych, ale z drugiej wpływają również na rozwój wyobraźni, przewidywania. Są też jednym z najskuteczniejszych treningów pamięci.

Gra w szachy to uczciwa, zdrowa rywalizacja. Ważny jest szacunek dla swojego przeciwnika, wyciąganie wniosków ze swoich błędów. Zauważ, że rozgrywki, turnieje szachowe często są nagrywane. Po co? Aby móc potem analizować swoją grę, zobaczyć, do doprowadziło do porażki, a co do zwycięstwa. Nie ma lepszego sposobu na pokazanie swojemu dziecku, że każde podejmowane przez niego działanie ma konsekwencje, zarówno te dobre, jak i złe. I jak sobie z nimi radzić, aby w przyszłości im zapobiegać.

pokrewne:  Co zrobić, żeby dziecko spało całą noc?

Ciekawostką jest, że rozgrywki szachowe uczą też… punktualności. Spóźnisz się na swoją partię? Będziesz mieć mniej czasu na rozegranie pierwszego kroku, co może mieć później niebagatelne znaczenie.

Szachy a umiejętności psychospołeczne

Szachy to pozornie gra dla indywidualistów, wymagająca skupienia. Czemu tylko pozornie? Ponieważ dowiedziono, wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności psychospołecznych. Zwiększa u jej graczy zaangażowanie społeczne, ułatwia budowanie trwałych relacji. U osób nieśmiałych, dodaje pewności siebie, wiary we własne umiejętności i co za tym idzie, odczuwania satysfakcji z własnych działań. W szachach nie liczy się wiek, każdy jest równy, ponieważ wszystko zależy od wiedzy, umiejętności zawodnika. Nierzadko dzieci wygrywają z dorosłymi. A gdy gra odbywa się w warunkach domowych, zacieśnia więzi rodzinne, jest międzypokoleniowa.

Gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Już wiesz, dlaczego warto nauczyć dzieci gry w szachy? W takim razie czas dowiedzieć się, jak zacząć. Zasad uczyć mogą rodzice, dziadkowie lub najbliżsi. Wtedy zwykle wszystko toczy się naturalnym rytmem, jest sposobem na spędzanie czasu wolnego z maluchem.

Ale można go też zapisać na zajęcia z instruktorem. Odbywają się one w klubach szachowych, a czasami także są organizowane w szkole lub w przedszkolu. Grupy dzieli się według stopnia zaawansowania, gra w szachy dla najmłodszych najczęściej ma formę zabawy. Dzieci nie od razu poznają wszystkie zasady, mogą za to rozwiązywać różne szachowe łamigłówki, a także dzięki zabawnym historyjkom poznawać kolejne figury. Wszystko zależy tak naprawdę już od formuły konkretnych lekcji.

pokrewne:  Jak przekonać dziecko do przedszkola?

A czy warto zapisać dzieci na takie zajęcia? Wydaję nam się, że już teraz odpowiedź na to pytanie jest oczywista i doskonale ją znasz.

0 Comments
Udostępnij

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked*